Już po raz drugi Alior Bank został partnerem Podyplomowych Studiów FinTech na Uniwersytecie Warszawskim. Kierunek jest odpowiedzią na coraz silniejszą pozycję Polski jako centrum FinTechowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozwinięty rynek bankowy i otwartość Polaków na nowe technologie to zalety, które przyciągają startupy właśnie nad Wisłę.
Alior Bank aktywnie rozwija swoją współpracę ze startupami w ramach „Strategii Cyfrowego Buntownika”. Bank buduje efektywną współpracę z ekosystemem FinTechowym poprzez fundusz corporate venture capital, nawiązywane partnerstwa, a także prowadzi program akceleracyjny, laboratorium badawcze i UX. Aktywnie działa także w zakresie open bankingu i technologii blockchain. Ambicją banku jest nawiązanie 20 partnerstw do 2020 roku, jednak jak pokazują badania, mniej niż co czwarty pilotaż jest wprowadzony jako rozwiązanie przez firmy z pierwszej setki z listy FORTUNE500 .
– Sukces implementowania partnerstw z FinTechami często zależy od systemowej gotowości banku na współpracę z firmami zewnętrznymi. W czasie zajęć podzielę się ze słuchaczami moim doświadczeniem związanym z tworzeniem środowiska gotowego na nowy rodzaj kooperacji, budowanie programów, procesów, a także narzędzi, które zwiększają szansę na synergię między korporacjami a startupami technologicznymi – wyjaśnił Daniel Daszkiewicz, dyrektor Departamentu Innowacji i FinTech w Alior Banku, który drugi rok z rzędu będzie członkiem kadry naukowej Podyplomowych Studiów FinTech na Uniwersytecie Warszawskim.
Daniel Daszkiewicz zdobył doświadczenie menadżerskie zarządzając globalnym innowacyjnym programem Grupy Citi, który tworzy strategiczne rozwiązania w zakresie technologii finansowych dla kluczowych klientów instytucjonalnych. Odpowiadał także za portfolio globalnych produktów bankowości mobilnej tej grupy. Obecnie dopowiada za Innowacyjną agendę Alior Banku między innymi zarządza zespołami odpowiedzialnymi za budowanie relacji z zewnętrznymi podmiotami poprzez inwestycje funduszu CVC, akcelerator, nawiązywanie umów partnerskich ze startupami, a także za wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań takich jak trwały nośnik czy otwarta bankowość.
Podyplomowe Studia FinTech są adresowane do osób, które posiadają dyplom wyższej uczelni i chcą rozwijać swoją karierę zawodową w tym obszarze po stronie instytucji finansowych takich jak banki, fundusze inwestycyjne, instytucji publicznych, które regulują nowe technologie w finansach, a także ludzi rozważających prowadzenie własnego projektu FinTech. Wśród wykładowców znajdują się naukowcy, prawnicy oraz praktycy biznesu.
Obecnie trwa rekrutacja na podyplomowe studia FinTech. Więcej informacji na temat programu i procesu rekrutacji można znaleźć na stronie uczelni: podyplomowe.wz.uw.edu.pl/Fintech.
Źródło: Alior Bank