Mniejszy popyt na kredyty hipoteczne, nieco większy na kredyty konsumpcyjne, a do tego złagodzenie polityki kredytowej – takie są wnioski z kwartalnej ankiety nt. sytuacji na rynku kredytowym przeprowadzanej przez Narodowy Bank Polski.
W obszarze kredytów dla gospodarstw domowych w II kw. br. niektóre banki dokonały zaostrzenia polityki kredytowej i podniosły marże. Powodem były prognozy dot. rynku mieszkaniowego oraz wyraźnie rosnący, już drugi kwartał z rzędu, popyt na kredyty hipoteczne. W okresie lipiec-wrzesień banki spodziewają się spadku popytu na kredyty mieszkaniowe i złagodzenia wymogów wobec klientów.
Do złagodzenia wymogów doszło już w minionym kwartale na rynku kredytów konsumpcyjnych. Nieznacznie złagodzono też nieznacznie wybrane warunki udzielania kredytów – zwiększono maksymalną dostępną kwotę kredytu i wydłużono maksymalny okres kredytowania oraz obniżono marżę kredytową. Jak czytamy w ankiecie NBP, do złagodzenia wymogów przyczynić miała się rosnąca presja konkurencyjna. W minionym kwartale odnotowano niewielki wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne – podobnego zjawiska bankowcy spodziewają się w kolejnych trzech miesiącach.
II i III kw. br. powinny przebiegać w podobnych warunkach na rynku kredytów firmowych, prognozuje sektor bankowy. Dało i nadal da się zauważyć niewielki popyt na kredyty dla MSP, jak i nieznaczne zaostrzenie wymogów wobec przedsiębiorstw. Za taką politykę kredytową banków odpowiadać miały prognozy gospodarcze w wybranych branżach oraz sytuacja finansowa największych kredytobiorców.