SKOK-i zarówno w swoich kampania reklamowych jak i ustami swoich przedstawicieli mówią o tym, że oparły się kryzysowi. Przez 17 lat funkcjonowania nieustannie rosna w siłę. Największym z nich jest SKOK Stefczyka, któremu do niedawna groziło przekształcenie w bank na mocy propozycji nowej ustawy dotyczącej SKOK-ów. O to jak doszli do obecnych rozmairów, w jakiej kondycji są dziś i co planują w przyszłości zapytaliśmy Beatę Rusiecką-Kozłowską, pełnomocnika zarządu ds. strategicznych SKOK im. F. Stefczyka.
Jakie działania zaowocowały takim sukcesem SKOK-u Stefczyka?
Beata Rusiecka-Kozłowska: Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe działają na podstawie prawa spółdzielczego oraz Ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i nie są instytucjami nastawionymi na zyski. W dobie globalizacji, jaka widoczna jest obecnie w wielu branżach gospodarki, działania na rzecz swoich członków stanowią podstawową zasadę funkcjonowania naszej instytucji finansowej. SKOK Stefczyka, wpisując się w ponad stuletnią historię kas oszczędnościowo-pożyczkowych, wypełnia misję wspierania lokalnych społeczności. Idea takich instytucji zrealizowana została po raz pierwszy w 1890 roku, dzięki działalności Franciszka Stefczyka. Wcielił on wówczas w życie pomysł samopomocy finansowej i założył pierwszą kasę w Czernichowie koło Krakowa. O konieczności istnienia tego rodzaju spółdzielni dużo mogą powiedzieć same liczby: przed II wojną światową do 3,5 tys. kas należało około 1,5 mln Polaków. Od tamtego czasu podstawa działania SKOK-ów nie zmieniła się, a sam Stefczyk został patronem największej Kasy w kraju.
Dzisiaj SKOK im. Franciszka Stefczyka jest największą spółdzielczą kasą w kraju – do niemal 340 oddziałów należy już ponad 676 tys. Członków.
Jak na przestrzeni lat rozwijał się SKOK Stefczyka?
SKOK Stefczyka pierwotnie powstał jako przyzakładowa kasa pożyczkowo-oszczędnościowa, ale z czasem przekształcił się w powszechnie dostępną instytucję finansową. W pierwszym okresie swojej działalności Kasa ta miała charakter branżowy, kierowała usługi głównie do pracowników przedsiębiorstw morskich wybrzeża gdańskiego. Później przekształciła się z kasy jednozakładowej w wielośrodowiskową, tak aby korzystanie z usług było dostępne dla każdego. Od początku istnienia spółdzielcze kasy w Polsce budują własny system ochrony oszczędności. Dla jego realizacji został sformułowany Program Ochrony Oszczędności, realizowany poprzez Fundusz Stabilizacyjny Kasy Krajowej oraz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK. Przedmiotem ubezpieczenia są oszczędności gromadzone przez członków SKOK na ich imiennych rachunkach.
Zawsze podkreślamy, że fundamentem Kasy są jego współwłaściciele. Z tego wynika również bardzo istotny fakt – SKOK Stefczyka jest jedną z niewielu instytucji na rynku, której kapitał jest w 100% polski. Członkostwo w Kasie daje przede wszystkim dostęp do bogatej oferty finansowej, m.in.: pożyczki, lokaty, konta osobiste. Długoletni staż członkowski to dodatkowa możliwość korzystania z ofert na preferencyjnych warunkach.
SKOK Stefczyka zajmuje się zatem świadczeniem usług finansowych, ale również, jako organizacja non profit, wspomaganiem licznych inicjatyw lokalnych, realizowanych w regionalnych społecznościach. Aktywność Kasy kojarzona jest z działalnością, która zapewnia usługi finansowe każdemu obywatelowi oraz wspiera rozwój lokalnych społeczności.
Czy kryzys miał jakikolwiek wpływ na działalność SKOK Stefczyka? Jeśli tak, to jaki i dlaczego?
Zacznijmy od tego, że SKOK w najmniejszym stopniu nie dotyka obecny kryzys instytucjonalny. Kasy nie inwestują wolnych środków w jakiekolwiek ryzykowne instrumenty finansowe. Normy ustawowe oraz ostrożnościowe nie dają po temu żadnych możliwości.
Kasy nie są powiązane kapitałowo z zagranicznymi bankami ani innymi instytucjami kredytowymi. Kasy są wyłączną własnością swoich członków – osób fizycznych. Należy przypomnieć, że kasy nie tylko nie mogą ryzykownie inwestować, ale także same nie mogą stać się własnością żadnego zewnętrznego inwestora. Czyli SKOK upadłości banków zachodnioeuropejskich czy amerykańskich nie dotyczą. Dzięki swojej specyfice i realizowanemu od lat modelowi ekonomicznemu, SKOK mają bardzo dobrą płynność. Żadna kasa nie stanęła wobec jakichkolwiek problemów w tym obszarze.
Jakie są plany na przyszłość? Na co stawiacie?
SKOK Stefczyka kładzie nacisk przede wszystkim na dynamiczny rozwój sieci placówek, tak by dostępność usług rozszerzyć na mieszkańców małych i średnich miejscowości. Udostępnienie usług Kasy to również rozbudowa innych kanałów dostępu. Przede wszystkim budowa sieci bankomatów SKOK 24, obsługa oferty pożyczkowej przez Internet dzięki stronie www.stefczykonline.pl, zwiększenie funkcjonalności internetowego dostępu do rachunków osobistych i lokat przez stronę www.e-skok.pl. Ważne jest również dostosowanie oferty do różnych odbiorców – z tym się wiąże zwiększenie różnorodności kart VISA (dla młodzieży, harcerzy, przedsiębiorców).
SKOK Stefczyka praktycznie od swojego początku koncentrował się na działaniach charytatywnych. Pierwotnie były to jednak tylko działania doraźne, odpowiedzi na indywidualne prośby o wsparcie – głownie osób potrzebujących pieniędzy na leczenie czy rehabilitację. W tym celu został założony specjalny fundusz, jednak na większą skalę polityka pomocy charytatywnej zaczęła być wdrażana w 2005 roku. Obok wspomnianego funduszu Kasa rozpoczęła współpracę z domami dziecka oraz z organizacjami, których wsparcie owocowało pomocą szerszej grupie potrzebujących. Tego rodzaju działalność zapewniała, że przekazane środki zostaną wykorzystane zgodnie z założonym celem. Działalność charytatywna SKOK Stefczyka ma charakter zorganizowany i zaplanowany, dzięki czemu pomoc dociera do coraz większej grupy osób.
Pomoc dla domów dziecka objętych stałą opieką na początku przekazywana była na poprawę warunków bytowych dzieci, głównie remonty obiektów, ich wyposażenie oraz zaopatrzenie w artykuły najbardziej niezbędne, jak obuwie dla dzieci, opał na zimę, czy meble.
Pomoc otrzymuje również wiele innych organizacji: oświatowych, opiekuńczych, religijnych, sportowych i zawodowych, dzięki której wiele lokalnych społeczności uzyskało możliwość rozwoju i realizacji swoich celów.
Dynamiczny rozwój dotyczy również zasobów ludzkich – obecnie zatrudnionych jest u nas ponad 2 tys. pracowników etatowych. SKOK Stefczyka jest pracodawcą przyjaznym dla ludzi młodych i chętnie zatrudnia absolwentów szkół średnich i wyższych. Firma stawia na ich innowacyjność i otwartość. Nowi pracownicy objęci są programem adaptacyjnym. Osobom zatrudnionym oferuje się stabilne i przejrzyste warunki, jak również planuje się „ścieżkę kariery” w ramach rozwoju zawodowego i w drodze awansu. SKOK Stefczyka zapewnia pracownikom możliwość włączania się w różne inicjatywy o charakterze charytatywnym. Potwierdzeniem wzorowo prowadzonej polityki personalnej Firmy jest prestiżowy tytuł Solidny Pracodawca 2007 i 2008 roku.
Rozmawiała Barbara Koziar
Źródło: Bankier.pl