Alior Bank i Bank Pekao nie połączą się – poinformowały we wtorek wieczorem w oficjalnych komunikatach obydwie instytucje.
To koniec analiz i negocjacji dotyczących ich połączenia obu banków – tak zdecydowały zarządy Aliora i Pekao, podano w oficjalnym komunikacie.
Pierwsze publiczne informacje na temat rozmów obu instytucji o współpracy oraz podpisaniu listu intencyjnego podano w październiku 2017 r. poprzez raporty bieżące.
– Bank Pekao wziął pod uwagę przede wszystkim warunki finansowe transakcji, jak również – w tym kontekście – obecny moment cyklu gospodarczego, zwiększoną zmienność rynków finansowych oraz model biznesowy Alior Banku (…) Banki nie doszły do porozumienia co do warunków ich połączenia, które w ocenie Zarządu Pekao pozwalałyby na osiągnięcie potencjalnie największej dodatkowej wartości dla akcjonariuszy Pekao (…) Dlatego, w dniu 7 sierpnia 2018 r., Zarząd Banku odstąpił od dalszych negocjacji – czytamy w uzasadnieniu wysłanym w świat przez Bank Pekao.
„Uznano, że biorąc pod uwagę obecną wycenę obu spółek, analizę opłacalności i wykonalności, korzystniejsza z punktu widzenia akcjonariuszy będzie ich oddzielna działalność i współpraca w ramach Grupy Kapitałowej PZU” – tak zamknięcie negocjacji podsumowuje Alior Bank.
Alior Bank podkreśla, że kontynuuje realizację strategii „Cyfrowego buntownika”. – Dzięki wdrożeniu jej [strategii „Cyfrowego buntownika” – red.] Alior Bank jest dobrze przygotowany do dalszego, samodzielnego rozwoju w ramach Grupy PZU – mówi Katarzyna Sułkowska, Prezes Zarządu Alior Banku. – Na rynku jesteśmy obecni od 10 lat i konsekwentnie realizujemy koncepcję zgodną z hasłem „Wyższa kultura. Bank nowości”. Nadal będziemy uniwersalni i innowacyjni – to jest w naszym DNA – dodaje. Przypomnijmy, że strategia „Cyfrowego buntownika” zakłada konsekwentny rozwój działalności w obszarach klienta indywidualnego oraz MŚP dzięki wykorzystaniu nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań. O szczegółach strategii pisaliśmy w marcu ubiegłego roku.
Z kolei Pekao do 2020 roku skupia się na realizacji strategii „Siła Polskiego Żubra”. Przedstawiciele banku podkreślają plany związane w wdrażaniem działań dot. modernizacji technologicznej i podnoszenia efektywności operacyjnej. „Jednocześnie bank pozostaje otwarty na opcje wzrostu nieorganicznego zgodnego z realizacją obecnej strategii Banku, które mogą zwiększyć wartość generowaną dla akcjonariuszy” – podano w oświadczeniu.