One-2-One, SignForm i PWPW opracowały projekt wprowadzenia na rynek Bezpiecznego Mobilnego Podpisu Elektronicznego, który przedstawiono podczas konferencji 8 marca 2005r w Warszawie. Po raz pierwszy w Polsce na przykładzie gminy Zielonka zaprezentował to Jan Kowalski składając do Urzędu Miasta wniosek o otwarcie działalności gospodarczej za pomocą telefonu komórkowego. Głównym organizatorem wydarzenia jest Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.
Ustawa o podpisie elektronicznym z dn. 16 sierpnia 2001r. zrównała ważność podpisu własnoręcznego z podpisem składanym w postaci cyfrowej. Wdrażanie podpisu elektronicznego jest nieuniknionym procesem, który przyczynia się do zwiększenia efektywności działań gospodarczych. Jego stosowanie umożliwi szybszy przepływ informacji i pozwoli na oszczędność czasu, który petenci tracą stojąc w kolejkach w urzędach. Zanim podpis elektroniczny się upowszechni, tak jak każdy proces wprowadzania nowych technologii, wymaga dopasowania dotychczas istniejących procedur do specyfiki nowych rozwiązań. Podstawowe czynniki, które hamują jego dynamiczny rozwój to przede wszystkim wysoki koszt, mała liczba usług, skomplikowana i droga infrastruktura oraz niewielka liczba punktów rejestracji.
Przyczyny słabego rozwoju rynku podpisu elektronicznego mogą zostać jednak rozwiązane poprzez zastosowanie unikatowej technologii, która została przedstawiona 8 marca 2005r. podczas Konferencji „Bezpieczny Mobilny Podpis Elektroniczny”. Rozwiązaniem staje się karta SIM wykorzystana jako bezpieczny nośnik klucza prywatnego, której czytnikiem jest telefon. Każdy może mieć nadaną „elektroniczną tożsamość” poprzez wystawienie certyfikatu kwalifikowanego na kartę SIM. Dzięki powszechności telefonii komórkowej, bardzo niskich kosztach oraz łatwości nadania „elektronicznej tożsamości” spodziewać się można przełomu i istotnego wpływu na rozwój gospodarki elektronicznej. Telefon komórkowy może być używany do komunikacji z instytucjami (urząd skarbowy, urząd miasta, etc.) i dużymi firmami (banki, operatorzy telewizji kablowej, etc.). Podpisywanie tą metodą dokumentów takich jak: deklaracje podatkowe, umowy ubezpieczeniowe, a nawet głosowanie w wyborach; pozwolą ograniczyć do minimum wizyty w urzędach. Komórka może również pełnić funkcję uniwersalnego tokenu w bankowości elektronicznej, uwierzytelniającego dostęp do informatycznych rejestrów państwowych (KRS, księgi wieczyste, etc) oraz serwisów aukcyjnych. Telefon komórkowy jako narzędzie łatwe w obsłudze i bliskie użytkownikowi, stanowi idealne narzędzie umożliwiające załatwienie tego typu spraw.
Zastosowanie telefonu komórkowego likwiduje wady poprzednich rozwiązań opartych o tradycyjne karty mikroprocesorowe i otwiera zupełnie nowe możliwości. Jego podstawowe zalety to m.in.:
– Elektroniczna tożsamość wykorzystywana w wielu usługach (jeden PIN, wiele usług, uniwersalność)
– Niski koszt infrastruktury dla wszystkich uczestników systemu (użytkownik, usługodawca, operator GSM, urząd certyfikacji)
– Łatwy i tani w implementacji (oparty o międzynarodowe standardy) interfejs dostępu dla usługodawcy do platformy transakcyjnej
– Możliwość korzystania z różnych modeli biznesowych
– Obsługa certyfikatów kwalifikowanych i niekwalifikowanych.
Biorąc pod uwagę te czynniki należy oczekiwać, że przedstawienie nowej technologii, skłoni instytucje i firmy do intensyfikacji oferowania usług podpisu elektronicznego. Z racji powszechności telefonii komórkowej oraz niskich kosztów wystawienia certyfikatu otwierają się zupełnie nowe możliwości identyfikacji osób i firm.
PWPW jako wystawca certyfikatów kwalifikowanych, One-2-One jako dostawca rozwiązania oraz SignForm jako integrator, podczas konferencji 8 marca przedstawili jedną z możliwości zastosowania nowej technologii na przykładzie złożenia wniosku o otwarcie działalności gospodarczej bez konieczności odbywania wizyty w urzędzie. Gmina i Urząd Miasta Zielonka wpisują się w historię, a przedstawienie po raz pierwszy w Polsce możliwości składania podpisu elektronicznego za pomocą telefonu komórkowego może w istotny sposób wpłynąć na rozwój gospodarki elektronicznej naszego kraju.
Głównym organizatorem konferencji organizowanej 8 marca w Warszawie jest Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Patronat Honorowy przyjęło Ministerstwo Nauki i Informatyzacji. Obsługą prasową zajmuje się Q&AConsulting. Wszystkie firmy biorące udział w konferencji przedstawiły prezentacje dotyczące zaangażowania w projekt. Moderatorem konferencji był Wiesław Paluszyński z PIIT.
Wśród uczestników seminarium znaleźli się m.in. podeskretarz stanu w MNiI min. Włodzimierz Marciński, burmistrz gminy Zielonka Adam Łossan i Elżbieta Róża Oleszczuk ze Związku Banków Polskich, a także dyr. Tomasz Domżał z PWPW, prezes PIIT Wacław Iszkowski, wiceprezes PIIT Aleksander Frydrych.
Informacja o Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji:
Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) istnieje od stycznia 1993 roku. Izba działa na podstawie ustawy o izbach gospodarczych i „jest uprawniona do wrażania opinii i dokonywania ocen wdrażania i funkcjonowania przepisów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej”. Zgodnie z ustawą właściwe organy administracji państwowej udzielają izbom gospodarczym informacji niezbędnych do wykonywania ich zadań statutowych. Członkami Izby są podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą w sektorze teleinformatyki – telekomunikacji i Izbie poprzez swoich przedstawicieli. Dorobek Izby jest znaczący. Na potrzeby firm wyjaśniliśmy i usprawniliśmy funkcjonowanie wielu ustaw i przepisów podatkowych, celnych, certyfikacyjnych, prawa autorskiego oraz prawa zamówień publicznych i telekomunikacyjnych. PIIT pomoga też bezpośrednio firmom w sprawach dla nich oraz środowiska kluczowych. W konstruktywnego partnera w dyskusjach i negocjacjach. PIIT zajmuje się też promocją polskiego rynku teleinformatycznego oraz działających na nim firm. Współorganizowała Kongresy Informatyki Polskiej, patronowała najważniejszym imprezom teleinformatycznym. PIIT przygotowała również warunki do uczestnictwa polskich firm na Targach CeBIT w Hanowerze. Współpracujemy również z podobnymi organizacjami zagranicznymi oraz biurami handlowymi przy polskich ambasadach za granicą oraz
zagranicznych w Polsce.