Pasażerowie komunikacji miejskiej w Bydgoszczy – jako pierwsi w Polsce – mogą potwierdzać uprawnienia do przejazdu autobusem lub tramwajem na podstawie biletu okresowego zbliżeniową kartą płatniczą. Dotychczas nośnikiem i zarazem identyfikatorem tego typu biletów była wyłącznie elektroniczna karta miejska, emitowana przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.
Internetowy system sprzedaży biletów okresowych komunikacji miejskiej, których identyfikatorem jest bankowa karta zbliżeniowa – tak brzmi formalna nazwa projektu, zrealizowanego przez Mennicę Polską (podmiot wdrażający), we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy (zleceniodawca) oraz z Mastercard (podmiot wspierający wdrożenie od strony doradczej).
Od września br. zbliżeniowa karta płatnicza może stanowić potwierdzenie naszego prawa do przejazdu transportem publicznym w ramach biletu okresowego (miesięczny, 30-dniowy, 14-dniowy, 90-dniowy, semestralny uczniowski lub semestralny studencki). Zakupiony bilet będzie aktywny od momentu sfinalizowania transakcji za pośrednictwem portalu pasażera Bydgoskiej Karty Miejskiej (BKM) – bez potrzeby korzystania z automatu stacjonarnego czy wizyty w biurze obsługi klienta lub innym punkcie, gdzie możemy doładować kartę miejską.
Dotychczas tzw. zbliżeniówka była wyłącznie identyfikatorem potwierdzającym zakup biletu jednorazowego lub czasowego w kasownikach Open Payment System – rozwiązania od Mennicy Polskiej. W ramach portalu pasażera nośnikiem i zarazem identyfikatorem biletów długookresowych była natomiast elektroniczna karta zbliżeniowa w formacie Mifare Plus, emitowana przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej – na niej był kodowany bilet okresowy zakupiony online w systemie BKM.
W 2010 roku Mennica Polska uruchomiła w Bydgoszczy nowoczesny „sklep www” (portal pasażera Bydgoskiej Karty Miejskiej), który umożliwiał złożenie wniosku o wydanie spersonalizowanej karty miejskiej, założenie imiennego profilu, jak również zakup biletów okresowych powiązanych z kartą miejską. Było to pierwsze na świecie wdrożenie, dzięki któremu pasażerowie mogli podróżować z biletem zakupionym online – zapisanym w systemie centralnym, bez potrzeby kodowania na karcie.
Aby móc skorzystać z udogodnienia pasażer powinien posiadać imienny profil w portalu pasażera BKM, jak również przypisany do konta tzw. Bezpieczny identyfikator karty płatniczej. Cała operacja potrwa tylko 3 minuty, a pasażer zostanie przez nią przeprowadzony krok po kroku. Pasażerowie zyskają dostęp do całej historii zakupów biletów, przypisanych do danej karty.
Źródło: Mennica Polska