Sieci wykorzystujące protokół IP dają operatorom telekomunikacyjnym możliwość wprowadzenia w życie zupełnie nowego modelu biznesowego i zarazem mogą być sposobem na skompensowanie spadku przychodów z tradycyjnych usług głosowych. W celu osiągnięcia tego celu niezwykle ważne jest wprowadzenie dzięki zastosowaniu sieci konwergentnych nowych, dochodowych usług łączących transmisję głosu i danych, z których można korzystać z poziomu różnorodnych terminali i praktycznie z każdego miejsca – w biurze, na lotnisku, w domu, lub też usług triple play – oferujących prawdziwą multimedialną komunikację łączącą głos, obraz i dane w jedno. Obecnie już ponad 100 000 użytkowników na całym świecie korzysta z telewizji interaktywnej IP, a wielu następnych operatorów i usługodawców właśnie wprowadza usługi wideo do swoich sieci szerokopasmowych. Alcatel może pochwalić się na tym polu największym doświadczeniem wśród dostawców.
Na swoim stoisku podczas targów CeBIT Alcatel zaprezentuje różnorodne usługi służące komunikacji i rozrywce szerokopasmowej realizowane z wykorzystaniem różnych sieci, które łączy jeden punkt wspólny – konwergencja. Odwiedzający będą mogli zobaczyć w jaki sposób przekaz informacji transmitowany przez analogowy modem, sieć komórkową, DSL, WiFi, sieć LAN, modem kablowy czy łącza satelitarne, może być odbierany na jednym i tym samym urządzeniu. Do tej pory wiele usług – telefonia stacjonarna, komórkowa, faks, email, wiadomości tekstowe czy strumieniowe transmisje wideo były zorientowane lub oparte na konkretnej sieci – innymi słowami, była to sytuacja bardzo dogodna dla sieci, z której operatorem klient podpisał umowę. Zdecydowana większość abonentów jest klientami kilku sieci i korzystają oni z wielu usług między którymi nie ma żadnej współpracy lub połączenia. Wizja Alcatela dostępu szerokopasmowego nakierowanego na użytkownika zakłada unifikację i synchronizację wszystkich tych usług i uwolnienie ich od barier związanych z przypisaniem do konkretnego urządzenia, sieci dostępowej i miejsca.
W tym roku w Hanowerze Alcatel zaprezentuje również aplikację inteligentnego przekierowywania użytkownika sieci komórkowej (Intelligent Mobile Redirect – IMR), która pokazuje w jak dużym stopniu sieci stacjonarne i mobilne zbliżyły się do siebie. IMR – to inteligentna aplikacja mobilna łącząca w sobie zasięg i jakość połączeń w sieciach stacjonarnych z mobilnością i wygodą użytkowania charakterystycznymi dla telefonu komórkowego. Umożliwia ona nawiązanie głosowego połączenia między telefonem komórkowym obsługującym technologię Bluetooth™ ze stacjonarną linią telefoniczną w domu lub biurze. Poza tym obszarem, połączenie jest realizowane standardowo przez sieć komórkową. Dla użytkownika oznacza to znaczące zwiększenie wygody i zakresu wykorzystania jednego telefonu w różnych sytuacjach, przy obniżonych kosztach rachunków telefonicznych.
Prezentacja rozwiązań Alcatela w zakresie usług zarządzanych zajmie znaczącą część ekspozycji firmy. Poszukiwanie sposobów na obniżenie kosztów przy jednoczesnym podniesieniu jakości i elastyczności działania, skłania coraz więcej firm do outsourcingu ich infrastruktury i usług telekomunikacyjnych oraz przekazania ich obsługi w ręce usługodawców i zewnętrznych dostawców. W szczególności małe i średnie firmy najczęściej nie mają odpowiednich zasobów do zarządzania i utrzymania skomplikowanych sieci. W przyszłości przedsiębiorstwa te będą mogły skorzystać z usług zarządzanych oferowanych przez ich operatorów. Operatorzy wyposażą swoje sieci w możliwość zaoferowania usług o funkcjonalności np. centralki abonenckiej. W trakcie tegorocznych targów CeBIT, Alcatel zaprezentuje szereg różnorodnych aplikacji, które otwierają przed operatorami możliwość wprowadzenia nowych interesujących modeli biznesowych.
Inne z kolei aplikacje pozwolą ludziom na bardziej efektywną komunikację. Wybranymi przykładami mogą być komunikatory internetowe i narzędzia do pracy grupowej w sieci w czasie rzeczywistym, np. z funkcjonalnością multimedialnej telekonferencji prowadzonej na bieżąco (Multimedia Instant Conferencing), aplikacji do wideokonferencji realizowanych z wykorzystaniem sieci IP, która umożliwia każdemu uczestnikowi wideokonferencji obserwację kto jest aktualnie na niej obecny, a kto ją opuścił.
W tym roku Alcatel udowodni, że to nie sama technologia, ale raczej jej wykorzystanie i właściwe aplikacje, mogą sprawić, że życie każdego z nas stanie się bardziej wygodne, a niektóre sprawy prostsze niż dotychczas. To jest przyczyna dla której Alcatel koncentruje się przy projektowaniu nowych usług na potrzebach ludzi, a nie na charakterystyce samej infrastruktury.