Już 11 września w Augustowie spotkają się producenci mleka, dostawcy rozwiązań i usług dla sektora mleczarskiego, a także przedstawiciele świata nauki, agencji rządowych i pozarządowych z Polski i z zagranicy. Będą rozmawiać o przyszłości rynku mleka po zniesieniu systemu kwotowania. Partnerem Głównym Forum jest bank Credit Agricole.
Tegoroczna, dwunasta już edycja Forum Spółdzielczości Mleczarskiej (Forum), rozpocznie się 11 września. Przez trzy dni w Augustowie, krajowi i międzynarodowi eksperci będą dyskutować o sytuacji i przyszłości sektora mleka w Polsce i Europie.
– Branża mleczarska stanowi jeden z filarów agrobiznesu w banku Credit Agricole.Ostatnio obserwujemyrosnące zapotrzebowanie producentów mleka na finansowanie inwestycji oraz kosztów produkcji. Dlatego przygotowaliśmy specjalną ofertę produktową dla tego sektora. –mówi Philippe Marié, wiceprezes banku Credit Agricole.
Bank zaangażował się w rynek agrobiznesu przed trzema laty. Od tego czasu zbudował sieć mobilnych doradców klienta agrobiznesowego, ekspertów od rolnictwa i finansów. Dojeżdżają oni bezpośrednio do rolników i na miejscu dopełniają wszystkich koniecznych formalności, od przygotowania np. wniosku kredytowego na podpisaniu umowy skończywszy. Dzięki temu rolnicy mogą zaoszczędzić swój czas i zająć się bieżącymi pracami w gospodarstwie. Dziś Credit Agricole proponuje temu sektorowi pełną gamę produktów bankowych, od specjalistycznego konta AGRICOLE, konta firmowego, AGRO pożyczkę, przez kredyt obrotowy AGRO w koncie, kredyt inwestycyjny, kredyt na kupno gruntów czy budowę, remont nieruchomości, na ofercie ubezpieczeń i oszczędności skończywszy.
W kręgu zainteresowania Credit Agricole znajdują się również duże przedsiębiorstwa z sektora mlecznego oraz ich dostawcy. Pierwszym bank proponuje wsparcie w takich obszarach jak: finansowanie, bankowość transakcyjna, finansowanie handlu, rynki kapitałowe, bankowość inwestycyjna, a dzięki współpracy z innymi spółkami Grupy Credit Agricole w Polsce, może zaoferować rozwiązania faktoringowe oraz leasing, pozwalający na finansowanie wysokobudżetowych transakcji. Dla drugich Credit Agricole przygotował specjalną ofertę finansowania. W ten sposób już od roku mocno rozwija sieć dystrybucji produktów dla rolników i przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego poprzez partnerów.
Potrzeby sektora rolnego i rolno-spożywczego są Credit Agricole szczególnie bliskie, dlatego bank dołączył do grona partnerów Forum. Grupa Crédit Agricole wywodzi się ze spółdzielczych kas rolniczych. Działają one od ponad 120 lat, a dziś obsługują 90 proc. rolników we Francji.
– Pragniemy podzielić się naszymi doświadczeniami. Jestem przekonany, że Forum będzie doskonałą okazją do wymiany myśli i opinii. Z pewnością pozwoli też wzmocnić wzajemne kontakty i relacje niosące korzyści dla rozwoju polskiego sektora mleczarskiego. –dodaje Marié.
Swój udział w Forum potwierdzili m.in. Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Jerzy Bogdan Plewa – Dyrektor Generalny Komisji Europejskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich; Michel Nalet – Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarzy EDA; Joerg Seifert – Dyrektor Techniczny, wiceprzewodniczący FIL/IDF.