W trakcie szczytu G-20, który rozpoczyna się w dniu dzisiejszym w Pittsburgu, ministrowie finansów oraz szefowie banków centralnych dyskutować będą m.in. na temat regulacji wysokości premii przyznawanych kadrze zarządzającej z sektora bankowego.
Z badań globalnej firmy doradczej Hay Group wynika, że w 2008 roku odnotowano pierwszy od 7 lat spadek wysokości wynagrodzeń zarządów firm na całym świecie. Premie roczne otrzymywane przez zarządy zmniejszone zostały średnio o 10,9%. Polscy eksperci firmy doradczej Hay Group, w ramach przeprowadzanego co roku badania wynagrodzeń najwyższej kadry zarządzającej, porównali strukturę wynagrodzeń zarządów w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. Na listopad br. planowane jest wydanie przez polski oddział Hay Group tegorocznego raportu z polskiego badania TopEx.
Wyniki badania „CEO Compensation Study” – przeprowadzonego przez firmę Hay Group oraz „The Wall Street Journal” – wskazują, że w 2008 roku odnotowano pierwszy od 7 lat spadek wysokości wynagrodzeń otrzymywanych przez kadrę zarządzającą na całym świecie:
– wynagrodzenia – tzw total cash (pensja podstawowa + premia roczna) otrzymywane przez zarządy zmniejszyły się o 8,5%,
– premie roczne zmniejszone zostały o 10,9%,
– najwyższe redukcje wysokości wynagrodzeń total cash otrzymywanych przez zarząd odnotowano w branży finansowej – wyniosły one aż 43,1%.
Wraz ze zmniejszeniem wysokości wynagrodzeń rozpoczęła się również ożywiona dyskusja wokół tematu ładu korporacyjnego, ograniczenia planów bonusowych oraz zmiany struktury wynagrodzeń zarządów.
Skład obecnych pakietów płacowych zarządów w Polsce różni się od typowej struktury wynagrodzeń zarządów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jeśli chodzi o proporcje między różnymi składnikami wynagrodzeń całkowitych, udział pensji podstawowej otrzymywanej przez zarządy polskich firm jest wyższy niż udział wynagrodzeń zmiennych, uzależnionych od wyników biznesowych.
Zgodnie z danymi firmy doradczej Hay Group, struktura stałej i zmiennej części wynagrodzeń zarządów wynosi obecnie:
– w Polsce – jest to ok. 2,5:1,
– w Europie – 1:2,
– w Stanach Zjednoczonych – 1:6.
Komisja Europejska (KE) postuluje ograniczenie zmiennej części wynagrodzeń wypłacanych kadrze zarządzającej. Zdaniem ekspertów Hay Group, zalecenia KE potwierdzają kilka ważnych tendencji w obszarze wynagrodzeń zarządów. Należą do nich m.in:
– generalny nacisk na zmniejszanie wysokości wynagrodzeń zarządów,
– ograniczenie zmiennej części wynagrodzeń, w tym zwłaszcza wysokości premii rocznej,
– odroczenie wypłaty części premii rocznej ze względu na sytuację rynkową oraz „niewygasłe zagrożenia” związane z kondycją spółki,
– większy nacisk na wypłatę premii długoterminowych, które mają promować wśród CEO oraz menedżerów liniowych postawy sprzyjające realizacji strategicznych celów firmy,
– zmiana dotychczasowej praktyki dotyczącej bezwarunkowej wypłaty odpraw zarządom firmy.
„Typowe plany bonusowe, których ograniczenie dyskutowane będzie na szczycie G-20, opierają się na ustanowieniu określonego progu efektywności (bazującego na kryterium zysku), oraz szybkim przyroście premii kadry zarządzającej po osiągnięciu wyznaczonych celów (często w perspektywie jednego roku)” – komentuje Bogusław Dąbrowski, ekspert firmy doradczej Hay Group w zakresie wynagradzania najwyższej kadry zarządzającej. „Tymczasem optymalnym rozwiązaniem jest przyjęcie systemu zrównoważonych wynagrodzeń zmiennych, które opierać się będą również na kryteriach niefinansowych. W tym momencie o wiele ważniejsze okazuje się więc pytanie: „za co płacimy”, a nie – „ile płacimy”. Biorąc pod uwagę stabilność sytuacji spółki, działania zarządów powinny być oceniane także z punktu widzenia długoterminowej korzyści dla akcjonariuszy” – dodaje Dąbrowski.
Najnowsze dane nt. wynagrodzeń polskiej kadry zarządzającej zostaną opublikowane przez firmę doradczą Hay Group w listopadzie br. Doroczny raport TopEx zawierać będzie informacje takie jak m.in.:
– rynkowe poziomy wynagrodzeń TopExecutives (np. prezesów zarządu, dyrektorów generalnych),
– wpływ obecnej sytuacji ekonomicznej na zmiany pakietów wynagrodzeń zarządów,
– relację poziomów płac zarządów w Polsce do rynków europejskich i światowych.
Źródło: Hay Group