Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO Banku Polskiego dokonało znaczących zmian w radzie nadzorczej spółki.
W pierwszej części zgromadzenia Ministerstwo Skarbu Państwa zgłosiło wniosek o odwołanie sześciu dotychczasowych członków rady nadzorczej. W gronie tym znaleźli się Jerzy Góra (dotychczasowy przewodniczący rady), Mirosław Czekaj, Piotr Marczak, Marek Mroczkowski, Krzysztof Kilian oraz Zofia Dzik. Jako uzasadnienie zmian, MSP podało chęć wzmocnienia nadzoru nad działalnością banku.
Zgromadzenie podjęło decyzję o odwołaniu wspomnianych wyżej członków. Stanowiska w radzie nadzorczej utrzymały Małgorzata Dec-Kruczkowska oraz Elżbieta Mączyńska-Ziemacka. W radzie nadzorczej po głosowaniu pozostało siedem wakatów, wcześniej z pełnienia swojej funkcji zrezygnowała bowiem Mirosława Boryczka.
Nowi członkowie rady
WZA w kolejnym głosowaniu powołało siedmiu nowych członków rady nadzorczej na wolne wakaty. Radę zasilili zaproponowani przez MSP: Adam Budnikowski (profesor nauk ekonomicznych i były rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie), Wojciech Jasiński (obecny prezes PKN Orlen, były minister Skarbu Państwa), Janusz Ostaszewski (były dyrektor departamentu w MF oraz dyrektor Instytutu Finansów na SGH), Piotr Sadownik (prawnik) oraz Agnieszka Winnik-Kalemba (zasiadała w RN PKO BP w latach 2006-2008, również prawnik).
Dodatkowo do rady powołano także zgłoszonego przez Aviva OFE Mirosława Barszcza (były wiceminister finansów i były minister budownictwa) oraz zgłoszonego przez Metlife Andrzeja Kisielewicza (profesor Uniwersytetu Worcławskiego). Odrzucono kandydaturę Pawła Góreckiego zaproponowanego przez PKO OFE.
MSP zaproponowało Piotra Sadownika jako przewodniczącego rady nadzorczej, jego zastępcą ma być Agnieszka Winnik-Kalemba.
Wśród uprawnień rady nadzorczej znajduje się m.in. powoływanie i odwoływanie członków zarządu. Wymiana organu nadzorczego może więc być pierwszym krokiem do wymiany zarządu (podobny scenariusz był obserwowany w ostatnich tygodniach na innych spółkach, w których swoje udziały posiada MSP). Prezesem PKO BP jest obecnie Zbigniew Jagiełło, który stery banku przejął za czasów rządu Platformy Obywatelskiej. Na rynku spekulowano, że być może pozostanie on na swoim stanowisku także za rządów Prawa i Sprawiedliwości, po ostatniej podwyżce opłat trafił on jednak na dywanik Komisji Finansów Publicznych2.