Czy na rynku istnieje zapotrzebowanie na doradców finansowych?
W Polsce zapotrzebowanie na takich pracowników jest ogromne. Jedną z głównych przyczyn takiej sytuacji jest stosunkowo krótka historia tego typu instytucji w Polsce – większość z nich powstała w ciągu ostatnich kilku lat. Teraz nastąpił ich gwałtowny rozwój, który utrzyma się także w najbliższym czasie. Wraz z rozwojem rynku rosnąć będzie także zapotrzebowanie na doświadczonych i profesjonalnych doradców.
Jakie predyspozycje (cechy charakteru) powinien posiadać doradca finansowy?
Predyspozycje dobrego doradcy wynikają przede wszystkim z charakteru pracy, która polega na utrzymywaniu stałych kontaktów z klientem, pomocy w podejmowaniu właściwych decyzji finansowych i lokowaniu posiadanych oszczędności. Zadaniem doradcy jest między innymi badanie potrzeb klienta, budowanie jego planu finansowego, monitorowanie jego aktywów i sprawowanie nad nim pewnego rodzaju „opieki”. W związku z tym doradca finansowy powinien być przede wszystkim godny zaufania, odpowiedzialny i zaangażowany w wykonywane obowiązki. Tylko takie podejście zapewni mu sukces zawodowy, za którym idzie satysfakcja i wysokie wynagrodzenie. Doradcę finansowego powinna cechować także wysoka kultura osobista, a także umiejętności sprzedażowe. Natomiast wrodzona empatia jest niezbędna, aby właściwie odczytywać potrzeby i oczekiwania klientów, a następnie dobierać najlepsze rozwiązania.
Konieczna jest także szeroka wiedza finansowa, która nie ogranicza się jedynie do znajomości kilku produktów finansowych.
Czy od doradcy finansowego wymagane jest wykształcenie kierunkowe?
Obecnie wykształcenie kierunkowe nie jest warunkiem obligatoryjnym w pracy doradcy. Jednak pomaga ono w szybszej adaptacji do nowych warunków i charakteru pracy.
Co daje praca w zawodzie doradcy finansowego?
Przede wszystkim jest to zawód z perspektywami dalszego rozwoju. Pozycja firm doradczych w najbliższych latach będzie coraz mocniejsza, a to wpłynie na wzrost zapotrzebowania na doświadczonych doradców.
Z zawodem tym wiąże się także prestiż, co wynika bezpośrednio z odpowiedzialności jaką na swoje barki biorą doradcy, doradzając klientom w kwestiach finansowych.
Ponadto osoby pracujące w tym zawodzie mogą liczyć na zarobki kształtujące się znacznie powyżej średniej krajowej. Formy zatrudnienia są wprawdzie różnorodne, jednak w większości firm doradcy wynagradzani są przynajmniej częściowo w formie prowizji za wartość sprzedaży. Im bardziej aktywny doradca, tym otrzyma większe wynagrodzenie. Zatem na największe sukcesy i satysfakcję z wykonywanego zawodu osiągną osoby o silnej motywacji i zaangażowaniu w wykonywane obowiązki. Tacy pracownicy są także cenieni i poszukiwani przez pracodawców.