Jeżeli przepisy wejdą w życie, wydawcy kart będą musieli dawać klientom więcej czasu na spłatę długu i zrezygnować z innych praktyk, które mogą wprowadzać w błąd, np. zmiany dotyczące oprocentowania czy opóźnień w spłacie dotychczas prezentowane drobnym drukiem będą musiały być dobrze wyeksponowane na wyciągu. Ponadto w przypadku zmian oprocentowania konsumenci zyskają prawo do spłaty zadłużenia według starych zasad.
Wyjątkiem objęte będą karty ze zmiennym oprocentowaniem i promocyjne, oraz których opóźnienia w spłacie przekraczają 30 dni.
Banki chciałyby poszerzenia listy wyjątków. Uważają, że propozycje FED naruszają ich zdolność do zarządzania ryzykiem kredytowym i przełożą się na dostępność kart oraz ograniczenie ofert promocyjnych. Ostrzegają, że zmiany mogą zaowocować wzrostem oprocentowania nowych kart, wprowadzeniem opłat rocznych i ograniczeniem wartości dodanych kart.
Katarzyna Kowalczyk
Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl.
Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?
Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.
Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/! |