5 września br. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy freeFUND zadecyduje o nowej emisji akcji spółki i wyrazi zgodę na debiut spółki na rynku NewConnect.
„Potrzeby inwestycyjne spółki szacujemy na ok. 3 mln zł” – mówi Tomasz Adamski, Prezes Zarządu Centrum Funduszy Inwestycyjnych freeFUND. „Chcemy je częściowo sfinansować z nowej emisji akcji o wartości 1,5 mln zł” – dodaje.
Na przełomie III i IV kwartału odbędzie się oferta prywatna (private placement) z opcją pierwszeństwa dla dotychczasowych akcjonariuszy. W IV kwartale akcje freeFUND trafią do obrotu na rynku NewConnect.
Pozyskany kapitał zostanie przeznaczony na poszerzenie funkcjonalności oraz zwiększenie przepustowości platformy. Zarząd CFI freeFUND porozumiał się w tej sprawie z jedną ze spółek notowanych na GPW. Pozostała część środków wydatkowana zostanie na marketing, głównie internetowy.
Platforma freeFUND daje nowe możliwości prostego i wygodnego inwestowania w fundusze inwestycyjne i inne produkty finansowe. „Oferta freeFUND jest kierowana do tej grupy klientów, która ponad bezpośredni kontakt z doradcą ceni sobie szybkość i wygodę zakupu np. jednostek funduszy bez konieczności wychodzenia z domu” – twierdzi Tomasz Adamski.
Dodatkowo, jak zapewniają przedstawiciele freeFUND, w przyszłości platforma stanowić będzie cenne źródło wiedzy na temat finansów, które ułatwi wybór odpowiednich produktów inwestycyjnych. „Klienci platformy zyskają także możliwość korzystania z rozbudowanych narzędzi edukacyjno-inwestycyjnych, takich jak m.in. analizy poszczególnych funduszy inwestycyjnych i produktów strukturyzowanych, ich porównania, czy opinie doradców, które efektywnie wspomagać będą proces inwestycyjny” – dodaje Adamski.
Centrum Funduszy Inwestycyjnych freeFUND jest jednym z trzech graczy na rynku internetowej dystrybucji produktów inwestycyjnych. Liderem jest Supermarket Funduszy Inwestycyjnych mBanku z aktywami rzędu 1,5 mld zł powierzonymi przez ok. 300 tys. klientów.
We freeFUND prowizje i opłaty manipulacyjne będą bardzo niskie (konkurencyjne do innych dystrybutorów), a w przypadku niektórych produktów nie będą występować. Głównym źródłem zysków CFI ma być część opłat za zarządzanie, jakie TFI przekazują dystrybutorom. „Rentowność naszego biznesu zależeć będzie w głównej mierze od wielkości aktywów zgromadzonych na platformie. Nasze plany zakładają administrowanie 1,5 mld zł aktywów w horyzoncie 5 lat, co w przyszłości powinno się przełożyć na zyski rzędu kilkunastu milionów złotych w skali roku”. – mówi Jarosław Orliński, Dyrektor Finansowy freeFUND.
„Aby zgromadzić takie aktywa potrzeba ciężkiej pracy i nakładów marketingowych. Uważamy jednak, że plan jest realny, gdyż przykłady rynków „starej” Unii Europejskiej wskazują, że ten segment produktów finansowych w kolejnych latach powinien się rozwijać w sposób bardzo dynamiczny – a inwestowanie przy wykorzystaniu platformy freeFUND pozwali inwestorom na zarządzanie swoimi finansami w sposób bardzo elastyczny i efektywny kosztowo – mówi Orliński.
„Przygotowujemy się z ofensywą na powrót koniunktury na rynku funduszy. Wtedy rozpoczniemy aktywną akwizycję klientów i aktywów” – dodaje Orliński.
Na platformie znajdą się również produkty strukturyzowane, które są ostatnio w silnej modzie. Najczęściej są to produkty z gwarancją kapitału i umożliwiają udział we wzroście pewnego indeksu opartego np. na cenach żywności czy cenach surowców mineralnych.
„Platforma freeFUND będzie agregatorem produktów strukturyzowanych. W jednym miejscu będzie można uzyskać informacje o praktycznie wszystkich instrumentach dostępnych na rynku” – mówi Tomasz Adamski. „Chcemy być liderem w internetowej dystrybucji produktów strukturyzowanych” – dodaje.
„Zamierzamy zrewolucjonizować rynek elektronicznej dystrybucji produktów finansowych w Polsce. Oprócz platformy dostępnej dla klienta detalicznego, pracujemy nad aplikacją dla dystrybutorów sieciowych. Doradcy24 (ogólnopolski niezależny doradca finansowy dysponujący 10 placówkami i 60 doradcami) będą pierwszą instytucją, która skorzysta z usług CFI freeFUND do dystrybucji elektronicznej w swoich fizycznych oddziałach” – mówi Tomasz Adamski. „Uważamy, że w tym obszarze drzemie olbrzymi potencjał rozwojowy dla freeFUND” – zaznacza Adamski
Właścicielem Centrum Funduszy Inwestycyjnych freeFUND jest spółka Doradcy24, powiązana pośrednio z Grupą Wrocławskiego Domu Maklerskiego. Doradcy24 posiadają akcje, które stanowią 66,15% udział w kapitale zakładowym freeFUND i 75,47% udział w głosach na WZA. Natomiast udziałowcem w spółce Doradcy24 (na poziomie 38,3%) jest Privilege Capital Management, fundusz private equity będący 100% własnością WDM S.A.