VAT jest składową ceny brutto, jaką płacą kupujący nieruchomości. Inwestorzy instytucjonalni kupując nieruchomości opodatkowane podatkiem VAT będą obciążeni większymi kosztami jego finansowania do czasu zwrotu z urzędu skarbowego. Przy dużych wolumenach transakcji mogą to być odpowiednio wysokie kwoty.
Analizując rentowność inwestycji, profesjonalni inwestorzy instytucjonalnego rynku nieruchomości z pewnością uwzględnią ten fakt w kalkulacjach ceny, co przełożyć się może na niższe oferty cenowe.
Dla deweloperów wzrost podatku VAT zaowocuje zwiększeniem kosztów na etapie budowy z uwagi na zwiększenie wolumenu VAT w fakturach zakupowych usług budowlanych. Dodatkowo wzrost VAT może spowodować zmniejszenie popytu na droższe dla klienta końcowego lokale mieszkalne lub mniejsze zyski dla dewelopera, gdyby chciał utrzymać ceny brutto na dotychczasowym poziomie.
Dla osób kupujących mieszkania od deweloperów lub działki pod zabudowę mieszkaniową w przetargach miejskich i gminnych zwiększenie podatku VAT wpłynie na zwiększenie płaconej ceny brutto. To może spowodować odpływ klientów do rynku wtórnego, który w większości przypadków operuje tylko 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Już Chińczycy mówili, że zmiany powodują zmiany (pierwsza zasada Feng Shui) – wyższy VAT zmieni rynek nieruchomości, może wpłynąć na zachowania kupujących i sprzedających i spowodować zmiany cen, a przez to i wartości nieruchomości.
Źródło: PR News