Ponad ⅓ (34%) Polaków zrezygnowała z kariery, ponieważ chciała mieć dzieci. Aż połowa respondentów, którzy mają dzieci (52%), porzuciła rozwój zawodowy i zajęła się wychowywaniem. Czy w Polsce kariera i wartości rodzinne są nie do pogodzenia? A może da się skutecznie łączyć rozwój zawodowy z życiem prywatnym?
Na łamach serwisu LiveCareer.pl przeprowadzono badanie „Kariera czy rodzina”, w którym zapytano ponad 1000 Polek i Polaków o ich wybory związane z życiem zawodowym i prywatnym. Czy musieli poświęcić życie rodzinne albo przełożyć decyzję o dziecku na później ze względu na karierę? A może było właśnie odwrotnie? Zrezygnować ze ślubu, związku albo zakupu domu, ponieważ za rogiem czekał awans?
Z badania jednoznacznie wynika, że karierę ze względu na dzieci i rodzinę częściej porzucają kobiety — 57% ankietowanych przez nas kobiet, które mają dzieci, zrezygnowało z rozwoju zawodowego i poświęciła się wychowaniu. Wśród mężczyzn było to aż 10% mniej.
Natomiast mężczyźni są bardziej skłonni porzucać plany zawodowe z powodu sprzeciwu swoich partnerek i partnerów. Wśród wszystkich respondentów zrobiło tak 25% ankietowanych, a tym ⅓ mężczyzn i 18% kobiet.
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, dlaczego mężczyźni częściej porzucają rozwój zawodowy z powodu sprzeciwu partnerek i partnerów. Natomiast jasne jest, że w Polsce kobiety częściej zajmują się pracą opiekuńczą związaną zarówno z wychowaniem, jak i opieką nad starszymi członkami rodziny. Wynika to m.in. że wciąż utrzymującej się w kraju luki płacowej — przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn jest o 20% wyższe niż kobiet. Na urlop czy rezygnację z pracy częściej więc decydują się w związkach kobiety, a mężczyźni biorą na siebie utrzymanie rodziny — mówi Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.
Natomiast spośród respondentów, którym udawało się łączyć karierę z wychowaniem lub w ogóle nie zdecydowali się na rodzicielstwo, 51% przyznało, że nie jest gotowa zrezygnować z rozwoju zawodowego dla ewentualnego potomstwa. Ponadto 23% ankietowanych przyznało, że przełożyło decyzję o dziecku na później ze względu na karierę.
Oczywiście życie rodzinne to nie tylko dzieci, ale również relacje. Tylko 14% respondentów zrezygnowało z wejścia w stały związek ze względu na karierę (w tym 10% kobiet i 18% mężczyzn). Ze ślubu natomiast zrezygnowało 12% ankietowanych (w tym 15% kobiet i 10% mężczyzn).
Z badania jednoznacznie wynika, że dla Polaków nadal najważniejsze w życiu są wartości rodzinne. Niewiele osób rezygnuje z posiadania dziecka czy związków ze względu na rozwój zawodowy — chętniej robią to młodsi respondenci, ale i oni częściej łączą szczęście i spełnienie z rodziną, a nie z sukcesem zawodowym — mówi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.
Oto co jeszcze wynika z badania:
- aż 42% respondentów przeniosło się do innego miasta ze względu na karierę, ale tylko 28% wyjechało za granicę
- 12% ankietowanych zrezygnowało z posiadania dziecka ze względu na pracę
- 28% ankietowanych, którzy nie mają dzieci, odłożyło decyzję o dziecku na później ze względu na karierę zawodową
- 39% ankietowanych przyznało, że zrezygnowało z rozwoju zawodowego ze względu na chorobę partnera lub partnerki, a 41% ze względu na chorobę rodzica
- tylko dla 14% ankietowanych zarobki stanowią powód konfliktów z partnerem lub partnerką, a dla 9% z rodzicami.
Szczegółowe wyniki badania „Kariera czy rodzina?” można znaleźć tutaj.
Źródło: LiveCareer.pl