Fundusz Investor Property FIZ daje możliwość inwestowania w nieruchomości, w szczególnie atrakcyjne projekty deweloperskie. Strategia zakłada inwestycje poprzez spółki celowe zajmujące się inwestowaniem w nieruchomości gruntowe, nieruchomości z przeznaczeniem na lokale mieszkalne, mieszkalno-hotelowe, usługowe lub zajmujące się ich budową. Fundusz będzie poszukiwał lokat, których przewidywana roczna wewnętrzna stopa zwrotu (IRR) będzie wynosiła co najmniej 20%.
Historycznie cykle koniunkturalne na rynku nieruchomości w Polsce i na świecie trwaja 6-7 lat. Ubiegły rok scharakteryzować należy jako przejście z fazy recesji do etapu ożywienia. Z zasady okres ożywienia charakteryzuje się niską skłonnością banków do finansowania projektów deweloperskich. Trudna sytuacja deweloperów jest okazją dla podmiotów, które udostepniając kapitał, mogą liczyć na ponadprzeciętne stopy zwrotu. Najbliższe lata to optymalny czas na prowadzenie inwestycji deweloperskich. Na korzyść inwestorów działają też m.in. niższe ceny gruntów oraz koszty wykonawstwa.
Szczegółowe informacje, w tym dane finansowe, informacje o czynnikach ryzyka, opłatach i podatkach, czasie trwania funduszu oraz o umorzeniach, znajdują się w prospekcie emisyjnym, który zostanie opublikowany na www.investors.pl i www.bgz.pl. Ze wzgledu na stosowaną politykę inwestycyjną wartość certyfikatów może cechować się duzą zmiennością, a uczestnik musi się liczyć z możliwością poniesienia straty.
data emisji: 7-30 czerwca 2010
cena emisyjna: 1.000 zł
zapisy przyjmują:
- Dom Inwestycyjny Investors
- placówki Banku BGZ
opłaty:
- za nabycie: 0% – 1% – 1.5%
- za zarządzanie: 3% w skali roku
- za wynik: 20% zysku, gdy zysk przekroczy 10% w skali roku
- za umorzenie: 0%
podstawowe dane:
- zarzadzający: Investors TFI
- depozytariusz: ING Bank Slaski
- audytor: BDO Numerica
- nadzór: Komisja Nadzoru Finansowego
- okres na jaki tworzony jest fundusz: 7 lat
status quo:
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny funduszu. W dniach 7-30 czerwca 2010 przeprowadzona zostanie publiczna emisja certyfikatów inwestycyjnych serii A, następnie rejestracja funduszu i wniosek o wprowadzenie certyfikatów do obrotu na GPW w Warszawie.
możliwość sprzedaży:
- możliwość umorzenia do 20% ogólnej liczby certyfikatów po 3 latach
- pełne umorzenie po 7 latach
- po wprowadzeniu certyfikatów do obrotu, także sprzedaż na GPW w Warszawie
przedłuzenie działalności:
Zgromadzenie Inwestorów może udzielić towarzystwu zgody na przedłuzżnie okresu
działalności funduszu o kolejne okresy wynoszące każdorazowo maksymalnie 6 lat.
Źródło: CEE Property Group Sp. z o.o.