– Pan Stanisław Kluza – Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego,
– Pan Lesław Gajek – Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego,
– Pan Artur K. Kluczny – Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego,
– Pan Piotr Wiesiołek – Pierwszy Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego,
– Pan Dariusz Daniluk – Przedstawiciel Ministra Finansów,
– Pani Danuta Wawrzynkiewicz – Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
2. KNF jednogłośnie udzieliła zezwolenia na wykonywanie działalności polegającej na tworzeniu i zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi przez:
– ALTUS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA (KNF zezwoliła też na utworzenie ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu FIZ i ALTUS Alternative Investments FIZ).
3. Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie:
– Pana Ireneusza Arczewskiego na Członka Zarządu FinLife Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SA,
– Pani Elżbiety Chojnowskiej na Członka Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji „PARTNER” SA i Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUZ”,
– Pana Pawła Ziemby na Prezesa Zarządu Skandia Życie Towarzystwa Ubezpieczeń SA.
4. KNF jednogłośnie zezwoliła na rozszerzenie rzeczowego zakresu działalności InterRisk Towarzystwa Ubezpieczeń SA o grupy 4, 6 i 12 działu II (zgodnie z załącznikiem do ustawy o działalności ubezpieczeniowej).
5. Komisja jednogłośnie odmówiła wydania zezwolenia na rozszerzenie rzeczowego zakresu działalności Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo – Kredytowych o grupy 7, 15, 17 i 18 działu II (zgodnie z załącznikiem do ustawy o działalności ubezpieczeniowej).
Przyczyną, która uniemożliwiła KNF wydanie zezwolenia jest brak legitymowania się przez niektórych udziałowców TUW SKOK (Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo – Kredytową i SKOK Holding s.a.r.l.) rękojmią prowadzenia spraw zakładu ubezpieczeń, w zakresie nowych grup ubezpieczeń, w sposób należycie zabezpieczający interesy ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia (zgodnie z art. 98 ust. 1 pkt 4 ustawy o działalności ubezpieczeniowej).
6. KNF jednogłośnie nie zgłosiła sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez BNP Paribas SA z Francji akcji Fortis Private Investments Polska SA w liczbie powodującej przekroczenie 50% liczby głosów.
7. Komisja zapoznała się z zawiadomieniem Banku Millennium SA w sprawie podjęcia działalności transgranicznej na terytorium Wielkiej Brytanii.
8. KNF jednogłośnie udzieliła jedenastu funduszom inwestycyjnym reprezentowanym przez BPH Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA zgody na zmianę depozytariusza z Banku Pekao SA na Bank BPH SA.
9. Komisja jednogłośnie ukarała za niezawiadomienie Komisji w ustawowym terminie o wyborze biegłego rewidenta:
– Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „WARTA” SA – kara pieniężna w wysokości 30 tysięcy złotych,
– Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie „POLISA – ŻYCIE” SA – kara pieniężna w wysokości 20 tysięcy złotych (niższa kara z uwagi na fakt, że zakład ubezpieczeń sam poinformował KNF o opóźnieniu).
10. KNF jednogłośnie nałożyła na cztery osoby fizyczne, członków rodziny, co do których istnieje ustawowe domniemanie działania w porozumieniu, cztery kary pieniężne w wysokości: 60 tysięcy złotych, 30 tysięcy złotych, 30 tysięcy złotych i 30 tysięcy złotych za naruszenie przepisów o znacznych pakietach akcji spółek publicznych YAWAL SA i PAGED SA w okresie październik 2005 r. – kwiecień 2008 r.
11. Komisja jednogłośnie nałożyła na Elektrim SA (obecnie w upadłości układowej) dwie kary pieniężne w wysokości 250 tysięcy złotych i 50 tysięcy złotych1 za niewykonanie obowiązków informacyjnych spółki publicznej związanych z:
– nabyciem udziałów w spółce Embud sp. z o.o. przez spółkę Darimax Ltd. w dniu 19 marca 2007 r.,
– zawarciem umowy pożyczki w celu wykonania prawa poboru akcji spółki Fabryka Kotłów RAFAKO SA oraz związanych z przeniesieniem akcji spółki Fabryka Kotłów RAFAKO SA na rzecz spółki Laris Investments sp. z o.o.,
– podwyższeniem kapitału w spółce Port Praski sp. z o.o. (raport bieżący o nr 20/2007 z dnia 22 czerwca 2007 r.),
– wprowadzaniem znaczących zmian do umowy pożyczki z dnia 10 listopada 2004 r. zawartej pomiędzy spółką Port Praski sp. z o.o. a spółką Embud sp. z o.o.,
– przeniesieniem nieruchomości spółki Port Praski sp. z o.o. na rzecz Embud sp. z o.o. w dniu 26 października 2006 r. oraz zwrotem własności tej nieruchomości w dniu 31 lipca 2007 r.,
– brakiem konsolidacji Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin SA w III i IV kwartale 2005 r.,
– wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczącym spółki Polska Telefonia Cyfrowa sp. z o.o. w dniu 16 listopada 2005 r.
12. KNF jednogłośnie nałożyła na członka władz spółki publicznej Energoaparatura SA karę pieniężną w wysokości 3 tysięcy złotych za nieprzekazanie w terminie informacji o dokonanych transakcjach akcjami spółki (naruszenie art. 160 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi).
13. Komisja zapoznała się z informacją o:
– finansowaniu nieruchomości przez banki w Polsce według stanu na czerwiec 2008 r.,
– wynikach sektora bankowego po dziewięciu miesiącach 2008 r.,
– sytuacji finansowej towarzystw funduszy inwestycyjnych w 2007 r. i w I półroczu 2008 r.
14. Kolejne posiedzenia KNF są zaplanowane na:
– 17 grudnia 2008 r.
– 7 stycznia 2009 r.
– 21 stycznia 2009 r.
– 11 lutego 2009 r.
– 24 lutego 2009 r.
– 11 marca 2009 r.
– 24 marca 2009 r.
– 8 kwietnia 2009 r.
– 22 kwietnia 2009 r.