Kredyty oparte na franku szwajcarskim to wciąż gorący temat, chociaż do tej pory nie zrealizowała się żadna z zapowiedzi ustawowych rozstrzygnięć. Kilka miesięcy temu Jarosław Kaczyński, komentując realizację wyborczych obietnic rządzącej partii, zachęcał klientów banków do samodzielnej walki o sprawiedliwość. Wielu kredytobiorców już wcześniej wybrało tę drogę, a sale sądowe są miejscem, gdzie dokładnie analizuje się kontrakty bazujące na szwajcarskiej walucie.
Chociaż od szczytu popularności kredytów denominowanych lub indeksowanych frankiem mija właśnie 9 lat, to wiele sądowych sporów jest na stosunkowo wczesnym etapie. Najszerzej komentowane są pozwy zbiorowe, angażujące tysiące kredytobiorców. W cieniu zbiorowych potyczek toczą się sprawy indywidualne. Ile wyroków zapadło już w związku z kredytami „frankowymi”? Postanowiliśmy sprawdzić. Jak się okazało, stworzenie pełnego obrazu jest w tym przypadku bardzo trudnym zadaniem.
Banki nie chcą dzielić się informacją
Pozywane przez kredytobiorców banki dysponują zapewne pełną wiedzą o liczbie spraw zakończonych lub będących w toku. Nie są jednak skłonne podzielić się danymi. Na zapytanie skierowane do instytucji, które mają w swoim portfelu zobowiązania powiązane z frankiem szwajcarskim, odpowiedziała tylko część.
Żaden z banków nie wypełnił przygotowanej przez nas ankiety, w której prosiliśmy o zbiorczą informację o liczbie spraw w okresie od 2010 do połowy 2017 r. w podziale na zakończone (na korzyść banku lub kredytobiorcy), toczące się oraz z wyróżnieniem poszczególnych głównych obszarów sporu (m.in. waloryzacji, UNWW itd.).
Więcej informacji w artykule na łamach Bankier.pl
Zapraszamy Państwa do podzielenia się informacjami o sprawach tego rodzaju – rozstrzygnięciach zapadających w sądach i dotyczących kredytów mieszkaniowych denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego. Zebraliśmy informacje o ponad 190 takich przypadkach. Jeśli brali Państwo udział w sprawie, której nie ma na opublikowanej przez nas liście, prosimy o kontakt.
Lista sygnatur spraw „frankowych” – zapraszamy do podzielenia się informacjami.