Zespół specjalistów z firmy BusinessVision, na zamówienie Ministerstwa Finansów, wdrożył w Departamencie Informacji Finansowej nowatorskie narzędzie służące do analizowania podejrzanych transakcji finansowych. VisuaLinks jest formą „cyfrowego detektywa” wspierającego prowadzenie śledztwa wśród informacji zawartych w danych dostarczanych przez instytucje obowiązane, tj. banki, biura maklerskie, notariaty, kasyna, kantory, etc. (patrz: ustawa z dn. 16 listopada 2000 roku „O przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł”). Nowe narzędzie ma w sposób znaczący podnieść wydajność, skuteczność i precyzję kontroli wszystkich tzw. transakcji ponad-progowych, czyli przekraczających równowartość 15 tysięcy euro.
VisuaLinks ma za zadanie wyodrębnienie i graficzne przedstawienie sieci powiązań pomiędzy obiektami i zdarzeniami, ukrytych w danych dostarczanych przez instytucje obowiązane. Na podstawie informacji zgromadzonych w różnorodnych bazach danych, w oparciu o uprzednio przygotowane modele analityczne, wyszukuje wszelkie powiązania pomiędzy obiektami, takimi jak transakcje, osoby, konta, miejsca dokonania transakcji i inne, a następnie tworzy ich wizualizację. Ta ostatnia może mieć różnorodne formy, np. diagramu powiązań naniesionego na mapę geograficzną, wykresu na osi czasu, sieci połączeń, etc. Dzięki takim możliwościom prezentowania informacji analityk może szybciej zlokalizować i wyodrębnić z milionów danych potencjalnie podejrzane sekwencje zachowań, które, po dokładnej analizie, mogą stać się podstawą zawiadomienia, kierowanego do organów ścigania.
Integratorem całości rozwiązania w projekcie była firma Comarch. Dostawcą VisuaLinks jest warszawska firma konsultingowa BusinessVision, wyłączny przedstawiciel producenta na polskim rynku. Oprogramowanie jest niezależnym od platformy rozwiązaniem, działającym w otoczeniu sieciowym w architekturze klient-serwer, dzięki czemu umożliwia wielu użytkownikom prowadzenie wspólnej analizy danych.
Przygotowany dla Ministerstwa Finansów system jest pierwszym tego typu narzędziem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie. W USA rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim przy wykrywaniu prania brudnych pieniędzy, oszustw podatkowych i ubezpieczeniowych, finansowania terroryzmu oraz handlu narkotykami. W oparciu o VisuaLinks pracują działy analiz wszystkich największych amerykańskich instytucji kontroli, w tym CIA, FBI, Departament Obrony, FINCEN, National Security Agency, Homeland Security i wiele innych.