Szkolne Kasy Oszczędności, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy Konto Pierwsze, programy edukacyjne w radiu i wydawnictwa skierowane do najmłodszych. Działania PKO Banku Polskiego skierowane do dzieci mają charakter edukacyjny, wiążą się też z produktami finansowymi skonstruowanymi specjalnie z myślą o nich.
Sposobem na oszczędzanie dla zabezpieczenia przyszłości najmłodszych mogą być Osobiste Programy Inwestycyjne (OPI) oferowane przez PKO TFI. To możliwość długoterminowego pomnażania pieniędzy przez rodziców z myślą np. o sfinansowaniu przyszłej edukacji czy na wkład własny do kredytu hipotecznego dziecka. Do wyboru są cztery warianty oszczędzania o różnym czasie trwania i sposobie inwestowania. OPI, wyróżnione jako najlepsze na rynku przez ośrodek badawczy Analizy Online, cechują niskie opłaty manipulacyjne, brak opłaty za przeniesienie środków pomiędzy subfunduszami, a także możliwość wcześniejszego wycofania pieniędzy bez dodatkowych opłat.
PKO Bank Polski poprzez program Szkolnych Kas Oszczędności uczy też oszczędzania najmłodszych. Niemal dwa tysiące szkół uczestniczy obecnie w programie SKO. Program nieustannie zmienia się i unowocześnia. Dzieci i nauczyciele mają możliwość korzystania z serwisu internetowego SKO, który daje im m.in. możliwość bieżącego śledzenia stanu środków na koncie oraz oszczędzanie na konkretne cele w ramach zakładanych skarbonek. Edukowanie dzieci z zakresu podstaw ekonomii i finansów oraz wyrobienie w nich nawyku świadomego oszczędzania odbywa się również przez zabawę. Już za kilka dni poznamy zwycięzców etapu regionalnego konkursu organizowanego w ramach SKO, którego celem jest wyróżnienie najbardziej aktywnych i pomysłowych placówek. Uczestniczy w nim 537 szkół. Laureaci otrzymają nagrodę – 3 tys. złotych każda i zakwalifikowani zostaną do etapu krajowego. Listę zwycięskich szkół poznamy na początku czerwca.
– Polacy nie czują się pewnie, jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą finansów. Im wcześniej więc rozpoczniemy edukację finansową dzieci, tym łatwiej w przyszłości odnajdą się w „dorosłym świecie”. Nauka oszczędzania powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Jest to zadanie nie tylko dla rodziców, ale również dla szkoły. Trzeba pamiętać, że kiedy dorośnie, wzrosną jego potrzeby. Dlatego tak ważne jest wpojenie mu nawyku odkładania pieniędzy, kiedy traktuje to jeszcze jako dobrą zabawę – mówi Michał Macierzyński, Dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.
Oferta SKO skierowana jest dla dzieci już od 6. roku życia. Nieco starsze, w wieku 13-18 lat, mają możliwość otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego PKO Konto Pierwsze. Jego najważniejsze zalety to darmowe prowadzenie konta oraz przelewy internetowe, a także możliwość bezprowizyjnego korzystania ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. Do tego karta debetowa z dowolnie wybranym wizerunkiem spośród 18 znajdujących się w ofercie.
Wśród działań edukacyjnych skierowanych do najmłodszych są wydawnictwa. Poradnik „Przygody Kuby Pieniążka i żyrafy Lokatki, dziecięcy przewodnik po świecie pieniędzy”, od niedawna dostępny również w wersji elektronicznej (www.pkobp.pl/sko/lokatka), to barwna historyjka ucząca oszczędzania poprzez zabawę, podobnie jak poradnik „Brawo Bank”.
Źródło: PKO Bank Polski