WYDARZENIE DNIA
Kolejny sygnał ożywienia gospodarczego nadszedł z salonów samochodowych. Według firmy Samar, która monitoruje ten rynek, sprzedaż nowych aut wzrosła w marcu o 29,3 proc. (rok do roku).
Przez kilka lat od wejścia Polski do UE rynek sprzedaży nowych aut przeżywał w Polsce prawdziwą zapaść. Zresztą nawet teraz, kiedy w marcu sprzedano ponad 27 tys. nowych samochodów trudno mówić o jego odbudowaniu. Raczej o ożywieniu. Do czasów, kiedy z salonów wyjeżdżało ponad 500 tys. nowych aut nadal jest bardzo daleko.
Nie mniej wzrost sprzedaży nowych samochodów w tempie 27 proc. miesięcznie (o tyle wzrosła sprzedaż wobec lutego), to kolejny sygnał potwierdzający ożywienie gospodarki i jej części opartej na krajowym popycie.
SYTUACJA NA GPW
Rekord – to słowo padnie najczęściej w kontekście komentarzy do dzisiejszej sesji. Chodzi oczywiście o WIG20, który po wzroście o 1,1 proc. poprawił swoje historyczne osiągnięcie z końca stycznia.
Swoje rekordy poprawiły także mWIG (1,3 proc.) i sWIG (1,9 proc.), oraz naturalnie WIG (1,3 proc.). Sytuacja jednak daleka jest od uznania jej za bezpieczną.
Wzrost WIG20 był głównie zasługą jednej spółki – KGHM podrożała dziś aż o 7,85 proc. i miała jedną trzecią udziału w obrotach spółkami WIG20. Reszta blue chips nie spisywała się już tak dobrze, choć wrażenie robi też zwyżka GTC o 7,2 proc. (historyczny szczyt).
Z pewnością powody do zadowolenia mają posiadacze akcji małych i średnich firm, które nieustannie drożeją. Tu jednak radość powinna ustąpić miejsca niepokojowi – zwyżka jest zbyt dynamiczna, by dało się utrzymać obecne poziomy cen. Korekta „małych WIG-ów” wisi w powietrzu.
GIEŁDY W EUROPIE
Branża telekomunikacyjna po pierwszym kwartale 2007r. znalazła się na 14 miejscu pod względem przynoszonych stóp zwrotów spośród 18 sektorów reprezentowanych przez spółki z indeksu Dow Jones Stoxx 600. W ostatnich dniach coraz głośniej mówi się o dużych zmianach w największych europejskich telekomach, a fuzje i przejęcia przybierają na aktywności. Amerykańska firma AT&T zamierza przejąć pakiet kontrolny nad Telecom Italia, a w prasie pojawiły się spekulacje mówiące o przygotowywaniu wspólnej kontroferty przez Telefonica and France Telecom.
Od początku kwietnia, kiedy AT&T odkryło karty, na wartości zyskały akcje 19 spośród 21 firm telekomunikacyjnych z DJ Stoxx 600. Za oceanem indeksy rozpoczęły dzień na plusie, głównie dzięki spółkom paliwowym z ExxonMobil na czele. Analitycy oczekują, że zyski spółek tworzących indeks S&P500 wzrosły w kwartale o ok. 3,3 proc.
WALUTY
Euro umocniło się dziś wobec dolara do najwyższego poziomu od dwóch lat i do najwyższego poziomu w historii wobec jena. Powodem zakupów europejskiej waluty były dane o wzroście niemieckiego eksportu i francuskiej produkcji przemysłowej. Inwestorzy są przekonani, że wkrótce dojdzie do kolejnych podwyżek stóp procentowych w Europie i nie skończy się na jednej.
Z kolei z Szwajcarii napłynęły dane o spadku stopy bezrobocia do 2,9 proc. – najniższego poziomu od czterech lat. Także w tym przypadku inwestorzy są przekonani o wzroście stóp, a frank zyskiwał wobec euro i dolara.
Zmiany na światowych rynkach miały wpływ na złotego w trakcie dnia, ale po południu nasza waluta znów się umacniała. Na koniec dnia za franka płacono 2,345 PLN, za dolara 2,852 PLN, za euro 3,835 PLN.
SUROWCE
Ropa naftowa we wtorek wyceniana była w Nowym Jorku najniżej od blisko dwóch tygodni – za jedną baryłkę płacono ok. 61,9 USD. Analitycy spodziewają się wprawdzie, że jutrzejsze dane o zapasach USA publikowane przez amerykański Departament Energii, pokażą dziewiąty tydzień z rzędu spadek zasobów benzyny. Obecnie rafinerie z powodu problemów technicznych nie wykorzystują w pełni mocy produkcyjnych, lecz inwestorzy spodziewają się, że w miarę zbliżania się szczytu sezonu samochodowego podaż surowca wzrośnie.
Jeden funt miedzi kosztował ok. 3,52 USD, czyli najwięcej od siedmiu miesięcy. Do dobrych danych z rynku amerykańskiego pracy, które w poniedziałek były kluczowym czynnikiem wzrostu, doszły podczas wtorkowej sesji cyfry z Chin. W marcu import miedzi był o 60 proc. wyższy niż przed rokiem.
Złoto podrożało o ok. 1 proc. do 682 USD za uncję.
KALENDARIUM FUNDUSZY
Fundusze inwestujące w akcje małych i średnich spółek na całym świecie cieszą się nie mniejszym zainteresowaniem niż w Polsce. Większość krajowych funduszy tego typu od kilku tygodni nie przyjmuje wpłat od nowych inwestorów z powodu ogromnego zainteresowania.
Zarządzający ustalają zazwyczaj z góry maksymalną wartość aktywów, którymi są w stanie aktywnie realizować obraną strategię. Po osiągnięciu pułapu 388 mln USD aktywów netto, w poniedziałek 30 kwietnia zamknięty zostanie fundusz TIF-Templeton Global Smaller Companies, będący subfunduszem Franklin Templeton Investment Funds
Działający od 1991r. fundusz, który dostępny jest również u krajowych dystrybutorów, nie będzie przyjmował od tej pory wpłat od nowych inwestorów, lecz osoby posiadające już jednostki uczestnictwa mogą w dalszym ciągu zwiększać zaangażowane środki. Fundusze inwestycyjne małych globalnych spółek zarządzane przez Franklin Templeton Investments
dysponują ponad 5,4 mld USD i według wcześniejszych zapowiedzi po przekroczeniu 5 mld USD, dopływ nowych środków będzie zahamowany, aby nie utrudniać procesu wyszukiwania małych, atrakcyjnych spółek na całym świecie.