„Takie prawo przysługuje gminom wobec gruntów komunalnych i Agencji Nieruchomości Rolnych w stosunku do nieruchomości rolnych. Tego typu przywilej przysługuje także innym podmiotom” – pisze Rzeczpospolita. „Ale prawo pierwokupu przyznają nie tylko przepisy. Można je także zastrzec w umowie cywilnej. Może być ono ustanowione zarówno na rzecz osób prawnych, jak i fizycznych, a także innych podmiotów nieposiadających osobowości prawnej, które mogą nabywać we własnym imieniu prawa, np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji” – informuje dziennik.
Agencja Nieruchomości Rolnych wyposażona jest dodatkowo w prawo odkupu. Polega ono na tym, że w ciągu pięciu lat od momentu zbycia nieruchomości, ANR może chcieć odkupić nieruchomość za kwotę z dnia jej zbycia. Pod koniec lutego sprawą miał zająć się Trybunał Konstytucyjny, jednak rozprawa została odroczona na czas nieokreślony.
Więcej w Rzeczpospolitej, w artykule Renaty Krupy-Dąbrowskiej, pt. „Gdy przysługuje prawo pierwokupu, transakcja jest warunkowa”.