Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Zarządy PZU SA i PZU Życie zadecydowały o dalszej restrukturyzacji firmy i ogłosiły zamiar kontynuowania zwolnień grupowych. Decyzje są konsekwencją planu restrukturyzacji przedsiębiorstwa i częścią Strategii na lata 2009 – 2011.
Efektem zamierzonych zwolnień grupowych może być zmniejszenie zatrudnienia w Spółkach Grupy PZU o 1212 osób. Dodatkowo przewiduje się, iż zmiany dotyczyć będą dalszych 2104 osób i będą one polegały m.in. na zmianie miejsca lub rodzaju wykonywanej pracy. Ogółem zapowiedziane zmiany w różnym stopniu mogą dotknąć do 3316 osób zarówno w oddziałach terenowych, jak i w Centrali Spółek. Zgodnie z prawem zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych wysłane zostało dzisiaj do właściwego Powiatowego Urzędu Pracy. Podane powyżej liczby obejmują również pracowników zatrudnionych jednocześnie na część etatu w PZU SA i na część etatu w PZU Życie SA (tzw. pracowników unijnych). Stąd liczby wskazane w zawiadomieniach do związków zawodowych były wyższe (w zawiadomieniach wskazano ogółem 4714 osób objętych zmianami z czego do definitywnego zwolnienia wskazano 1691 osób) – bowiem zgodnie z wymogami prawa zawiadomienia zostały sporządzone oddzielnie dla PZU SA i PZU Życie SA i w rezultacie pracownicy unijni byli liczeni podwójnie.
„Dzisiejsza decyzja oznacza kontynuację restrukturyzacji w PZU. Realizujemy wiele istotnych projektów, które mają na celu uproszczenie procesów i ograniczenie kosztów. Konsekwencją tych działań, a zwłaszcza centralizacji niektórych funkcji są zwolnienia grupowe, które zamierzamy przeprowadzić w tym roku. Jest to trudna, ale konieczna decyzja. Celem wszystkich działań restrukturyzacyjnych jest dalsze unowocześnianie firmy oraz poprawa jej pozycji konkurencyjnej.” – powiedział Andrzej Klesyk, Prezes Zarządu PZU SA.
Poprzednie zwolnienia grupowe zrealizowane zostały w 2010 roku. Pozwoliły one na istotną redukcję kosztów. Co ważne zwalniane osoby mogły liczyć na odprawy, dużo bardziej atrakcyjne, niż te przewidziane w ustawie.
Dziś o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych Zarząd firmy poinformował Związki Zawodowe.
„Rozpoczynamy negocjacje ze związkami zawodowymi. Mamy nadzieję na konstruktywną dyskusję i szybkie podpisanie porozumienia. Tak jak w przypadku poprzednich zmian, naszym celem będzie zapewnienie pracownikom objętym procesem restrukturyzacji takich warunków odejścia, które będą dla zwalnianych osób znacznie korzystniejsze niż ustawowe. Nasze doświadczenie pokazuje, że zaoferowany w ubiegłym roku pakiet odpraw pozwolił na znaczną redukcję społecznych kosztów zwolnień. Dlatego wykorzystując ubiegłoroczne doświadczenia także w tym roku planujemy uruchomienie m.in. programu pomocowego – outplacement – dla pracowników objętych zwolnieniami.” – powiedziała Olga Zarachowicz, Dyrektor ds. Relacji Pracowniczych i Zmian Organizacyjnych w PZU.
Źródło: PZU