Zamiana „starych” obligacji na „nowe” to możliwość korzystnego przedłużenia tej formy oszczędzania, polegająca na bezgotówkowej operacji zakupu obligacji nowej emisji za środki uzyskane z obligacji, które podlegają wykupowi.
– Wykorzystanie możliwości kupna obligacji w drodze zamiany to wiele korzyści dla osób oszczędzających. Przede wszystkim, obejmują obligacje nowej emisji po atrakcyjnej cenie 99,80 zł, czyli z dyskontem. Co więcej, nie tracą nawet jednego dnia oszczędzania. Zachowana jest ciągłość inwestycji, ponieważ w dniu wykupu „starej” serii inwestorzy stają się posiadaczami „nowej” emisji obligacji. Kolejną korzyścią jest brak dodatkowych kosztów, związanych z przedłużeniem inwestycji. Osoba oszczędzająca nie musi na przykład ponosić opłaty za przelew bankowy, ponieważ zamiana jest transakcją bezgotówkową – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Należności i Zobowiązań Finansowych Państwa w Ministerstwie Finansów.
Oprocentowanie obligacji trzyletnich TZ1109 jest równe iloczynowi stawki bazowej WIBOR 6M oraz wskaźnika w wysokości 0,93. To już druga emisja obligacji trzyletnich sprzedawanych w sieci PKO Banku Polskiego, które można nabyć w drodze zamiany. Pierwsze dyspozycje zamiany składane były pod koniec lipca br. Z możliwości zamiany „starych” obligacji na „nowe” w systemie agenta emisji skorzystali właściciele obligacji posiadający 32% instrumentów, które podlegały wykupowi (TZ0806). Od ponad roku inwestorzy mogą również korzystać z zamiany obligacji dwuletnich.
Charakterystyka trzyletnich obligacji detalicznych (TZ):
• Oprocentowanie zmienne oparte na wskaźniku WIBOR 6M.
• Odsetki naliczane i wypłacane w półrocznych okresach odsetkowych. Wypłata odsetek za ostatni okres odsetkowy następuje wraz z wypłatą wartości nominalnej, która wynosi 100 zł.
• Sprzedawane w trzymiesięcznych seriach – po dziennej cenie sprzedaży odpowiadającej cenie emisyjnej, powiększonej o wartość naliczonych odsetek przypadających na dany dzień sprzedaży.
• Rynkowe, czyli notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. i na rynku regulowanym prowadzonym przez MTS-CeTO S.A. (od emisji z maja 2005 r.)
Poza obligacjami trzyletnimi, oferta obligacji detalicznych Skarbu Państwa obejmuje również obligacje dwu-, cztero- i dziesięcioletnie. Sprzedaż i obsługę detalicznych obligacji skarbowych prowadzi PKO Bank Polski.