Ostatnie dni przynoszą uspokojenie na rynkach finansowych, ale trudno jeszcze mówić, że sytuacja została ostatecznie „opanowana”. Skala wyprzedaży ryzykownych aktywów była na tyle duża, że może rodzić przekonanie o zdyskontowaniu bardzo negatywnych scenariuszy gospodarczych. Jednocześnie jednak napływające wiadomości gospodarcze potwierdzają powagę sytuacji.
Co więcej, utwierdzają w przekonaniu o niekorzystnym oddziaływaniu ostatnich wydarzeń na rynkach finansowych na procesy gospodarcze. Pierwsze sierpniowe dane wpisują się w negatywne tendencje z poprzednich miesięcy (na przykład opublikowany wczoraj Empire State Index, indeks NAHB, obrazujący nastawieniu amerykańskich firm budowlanych), a są przy tym bardzo słabe (indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan). Takie odczyty powinny ograniczać możliwości odrabiania strat. Bariera 38,2% ostatnich zniżek może w krótkim terminie wyznaczyć kres odbicia na najmocniejszych rynkach, takich jak USA, a na słabszych takich jak Polska, może okazać się, że trudno będzie wyjść ponad 23,6-proc. zniesienie.
Takie oczekiwanie jest uzasadnione także tym, że inwestorzy cały czas jeszcze przekonują się o błędzie, w jakim trwali przez czerwiec i dużą część lipca, licząc na utrzymanie na świecie dobrej koniunktury gospodarczej. W takich kategoriach trzeba traktować odczyty PKB za II kwartał, które najpierw w USA, a teraz w Europie okazują się wyraźnie słabsze od oczekiwań. W Niemczech w II kwartale wzrost PKB wyniósł zaledwie 0,1% w porównaniu z 3 pierwszymi miesiącami tego roku.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Niekorzystne dane gospodarcze dotyczące koniunktury w sierpniu będą ograniczać możliwości szybkiego odrabiania strat na rynkach ryzykownych aktywów.
W sierpniu utrzymywały się słabe nastroje na amerykańskim rynku budowlanym.
Rynki nieruchomości
Sierpniowy odczyt indeksu nastrojów amerykańskich firm budowlanych nie przyniósł zmian. Pozostał na bardzo niskim poziomie 15 pkt. Odczyty poniżej 50 pkt oznaczają, że warunki w branży oceniane są jako słabe. Rekordowo niski poziom zanotowano w styczniu 2009 r. Był to 8 pkt. Na sierpniowy odczyt złożyła się poprawa w zakresie bieżącej sprzedaży (wzrost do 16 pkt z 15 pkt w lipcu). Również o 1 pkt proc. podniosło się saldo ocen zainteresowania kupujących domy (do 13 pkt). Natomiast odnośnie do spodziewanej sprzedaży domów mieliśmy regres z 21 pkt do 19 pkt.
W tym miesiącu doszło do znaczącego spadku cen wywoławczych mieszkań w Londynie. Poszły w dół o 3,4% w porównaniu z lipcem, w którym zniżka wyniosła 1,4%. W skali kraju regres wyniósł 2,1% i był to najgorszy wynik w tym roku. Jego przyczyn upatruje się w sezonowości rynku, ale jednocześnie skala spadku jest na tyle dużą, że pojawiły się podejrzenia o negatywnym oddziaływaniu zamieszania na rynkach finansowych.
Od dewelopera
Firma deweloperska Activ Investment rozpoczęła sprzedaż mieszkań w inwestycji Cztery Wieże przy ul. Chorzowskiej w Katowicach. W I etapie powstanie 100 mieszkań wraz z powierzchnią przeznaczoną pod lokale usługowe, w jednym z czterech docelowo zaplanowanych 17-kondygnacyjnych budynków. Mieszkania będą dostępne w standardzie od 1 do 4 pokoi i pow. 25-85 m kw. Wszystkie mieszkania będą posiadały balkony lub tarasy. Cały projekt zakłada powstanie 348 mieszkań i ponad 600 miejsc parkingowych oraz ponad 14000 m kw. powierzchni komercyjnej. Termin zakończenia prac nad I etapem inwestycji przypada na 2013 rok.
Źródło: Home Broker