Jeśli Twoje dane znajdują się w biurze informacji gospodarczej, nie tylko możesz nie dostać kredytu, ale też np. nie założysz sobie Internetu i będziesz miał problem z innymi usługami na abonament. BIG, czyli biura informacji gospodarczej to specjalne rejestry zbierające i udostępniające informacje o zadłużeniu firm oraz osób fizycznych. Od połowy czerwca obowiązuje nowa ustawa regulująca ich działalność.
Po wejściu w życie nowych przepisów praktycznie każdy, przy zachowaniu zasad określonych w ustawie, może dopisać swojego dłużnika do rejestru. A obecność tam niesie ze sobą mnóstwo problemów. W rzeczywistości to niemal wykluczenie z obrotu gospodarczego.
Obecność naszych danych w BIG oznacza dla instytucji, do której występujemy o pożyczkę, ni mniej ni więcej, tylko to, że nie jesteśmy rzetelnymi płatnikami. Tak więc przekazanie nam określonych funduszy, w ocenie np. banku, wiąże się z podwyższonym ryzykiem. W takiej sytuacji nie może dziwić, że banki czy instytucje pożyczkowe często zrezygnują z udzielenia nam kredytu.
– Biuro informacji gospodarczej działa dwukierunkowo. Z jednej strony umożliwia wierzycielom opublikowanie danych dłużnika czy sprawdzenie wiarygodności finansowej przyszłego kontrahenta. W ten sposób można ostrzec innych przed nierzetelnym płatnikiem. Z drugiej strony BIG powoduje, że istnieje kontrola i ograniczenie przy zaciąganiu kolejnych kredytów. Chroni to samych dłużników przed wpadnięcie w pętlę zadłużeni. – tłumaczy Urszula Okarma, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – Obecność w rejestrze często odcina od możliwości wzięcia kredytu lub podpisania umowy z operatorem komórkowym czy dostawcą mediów. Dlatego warto sprawdzać, czy ktoś nie dokonał tam wpisu negatywnych danych na nasz temat. W ten sposób unikniemy kłopotliwej sytuacji, gdy np. sprzedawca w markecie odmówi nam sprzedaży na raty pralki – dodaje prezes Rejestru Dłużników ERIF.
Biura informacji gospodarczej funkcjonują na Polskim rynku już dobrych kilka lat. Dopiero teraz jednak regulacje prawne dotyczące zasad ich funkcjonowania pozwalają w pełni wykorzystać potencjał tych instytucji. Szczelny rynek informacji gospodarczej niesie korzyści zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. Obie te grupy dzięki BIGom mogą budować swoją własną wiarygodność finansową, ponieważ biura informacji gospodarczej zbierają też dane pozytywne o rzetelnie regulowanych zobowiązaniach. W głównej mierze jednak obecnie BIGi służą do wpisywania nierzetelnych płatników i tym samym wykluczania ich z obrotu gospodarczego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo finansowe pozostałych uczestników rynku. Jeśli okaże się, że dane na temat zadłużenia naszego potencjalnego kontrahenta figurują np. w Rejestrze Dłużników ERIF, posiadając tą wiedzę, możemy ustrzec się przed rozpoczęciem z nim współpracy lub zaproponować płatności gotówką. Dzięki temu zmniejszy się nasze ryzyko utraty płynności finansowej i unikniemy kłopotów z odzyskaniem naszych pieniędzy.
Źródło: Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.