Październik przerwał, rozpoczętą dwa miesiące temu, dobrą passę funduszy emerytalnych. Główną przyczyną pogorszenia wyników OFE była słaba kondycja warszawskiej giełdy.
Notowaniom nie sprzyjały słabsze dane makroekonomiczne płynące zarówno z polskiej, jak i europejskiej gospodarki. W efekcie indeks szerokiego rynku WIG stracił -1,7%. Najsłabiej wypadły średnie spółki, których indeks mWIG40 spadł o -2,4%. Nieco lepiej poradziły sobie firmy o niższej kapitalizacji wchodzące w skład indeksów sWIG80 i WIG250 kończąc miesiąc ze stratą odpowiednio -1,3% i -1,5%.
Zniżkom na GPW uległy także blue chipy, czyli akcje największych polskich spółek, które dominują w portfelach OFE. Indeks WIG20 stracił -1,5%.
W takim otoczeniu rynkowym ujemne stopy zwrotu otwartych funduszy emerytalnych nie są więc zaskoczeniem. Przeciętny udział polskich akcji w ich portfelach przekracza 75%. W rezultacie wszystkie fundusze emerytalne zakończyły październik z ujemną stopą zwrotu.
Średnia stopa zwrotu OFE wyniosła -1,5%. Na przestrzeni ostatniego miesiąca najlepiej zachowały się Nordea OFE oraz Pekao OFE, które zakończyły październik ze stratą na poziomie -1,2%. Dla kontrastu najgorszy rezultat -2,1% wypracował OFE PZU „Złota Jesień”. Słabszy miesiąc niekorzystnie wpłynął na wyniki funduszy emerytalnych nie tylko w miesięcznym horyzoncie. Pogorszeniu uległy również te długoterminowe. Średnia za ostatnie 12 miesięcy zmalała do poziomu +2,0%, podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej wynosiła +7,4%.
Komentarz do rankingu
W październikowym rankingu funduszy emerytalnych, który bazuje na wskaźniku information ratio (opisującym relację zysku do ryzyka), pozycję lidera sprzed miesiąca obronił Nordea OFE. Jednocześnie fundusz ten, jako jedyny w zestawieniu, może pochwalić się najwyższymi ocenami zarówno w rocznym, jak i 3-letnim horyzoncie. Wysokie miejsce utrzymał także AEGON OFE, jednakże jego nota długoterminowa zanotowała spadek do 2a. Z kolei na trzecim miejscu
w rankingu uplasował się AXA OFE, wyprzedzając tym samym Aviva OFE. Na przetasowanie na
3 i 4 pozycji wpłynął lepszy o +0,2 pkt proc. wynik oraz wzrost 36-miesięcznej noty AXA OFE. Obecnie obie instytucje posiadają jednakowe oceny zarówno w 12, jak i 36-miesięcznym horyzoncie. Warto również dodać, że pierwsze trzy fundusze z obecnego zestawienia mogą pochwalić się najlepszymi wynikami zarówno od początku roku, jak i w okresie ostatnich
12 miesięcy.
Podobnie jak w poprzednim miesiącu, w dolnej części tabeli nie zaszły istotne zmiany. Ostatnie
5 instytucji zachowało swoje oceny w rocznym oraz 3-letnim horyzoncie na niezmienionym poziomie. Wysokiej pozycji z poprzedniego miesiąca nie zdołał utrzymać MetLife OFE, który październik zakończył na 7 miejscu i jednocześnie odnotował spadek długoterminowej oceny do 4a. Ponadto ING OFE, które jeszcze w maju mogło cieszyć się najwyższą notą w 12-miesięcznym horyzoncie, już trzeci miesiąc z rzędu jest najniżej oceniany, a tym samym zajmuje przedostatnie miejsce w zestawieniu. Wyniki ING OFE od początku roku plasują instytucję w dwóch ostatnich kwartylach kwartalnych stóp zwrotu OFE. Jeśli wyniki funduszu nie ulegną poprawie, to w kolejnych miesiącach pogorszeniu może ulec także jego 36-miesięczna ocena.
Zespół Analiz Online