Na dobry klimat wokół złotego wpływ miała wczorajsza decyzja o podniesieniu ratingu kredytowego dla Słowacji, skłaniająca inwestorów zagranicznych do lokowania kapitałów w Europie Środkowo-Wschodniej.
W przypadku kursu USD/PLN, wczorajszy impuls spadkowy został powstrzymany, ponieważ dolar zaczął zyskiwać na rynku międzynarodowym. Ostatecznie po południu za dolara trzeba było zapłacić 3,2250, czyli ponad 2 grosze więcej niż rano.
Krótkoterminowa prognoza
Jutrzejsza decyzja RPP, dotycząca pozostawienia stóp procentowych na obecnym poziomie, wydaje się pewna, w związku z czym, nie powinna silnie oddziaływać na rynek. Impuls sprzyjający złotemu może za to dać oczekiwany pozytywny odczyt wskaźnika koniunktury w przemyśle. W kolejnych dniach prawdopodobne jest dalsze umocnienie naszej waluty.
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Wtorek na rynku eurodolara przebiegał pod znakiem umocnienia waluty amerykańskiej. Kurs EUR/USD rozpoczął dzień na poziomie 1,1990, by już przed 11:00 osiągnąć 1,1960.
Dolara wspomagał powrót do tendencji zwyżkowej kursu USD/JPY. Dziś o 13:00 dolar wart był 116,60 jena wobec 115,50 na poniedziałkowym otwarciu sesji w Azji.
O 14:30 opublikowano szereg informacji o gospodarce amerykańskiej. Szczególnie ważny bazowy wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu wyniósł +0,1 proc. wobec prognozowanej wartości +0,2 proc. i -0,3 proc. w październiku.
Rynek odczytał to jako znak, że FED, obawiając się presji inflacyjnej, po raz kolejny podniesie stopy procentowe podczas najbliższego, grudniowego posiedzenia. Takie przekonanie służy walucie amerykańskiej.
O 15:50 za euro płacono już tylko 1,1920 dolara.
Krótkoterminowa prognoza
Doniesienia makroekonomiczne, odczytywane jako sygnał prawdopodobnej podwyżki stóp procentowych przez FED, będą w dalszym ciągu umacniać dolara.
Raport przygotowali:
Marek Węgrzanowski
Krzysztof Kowalczyk
WGI Dom Maklerski