PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościAktualnościXelion: Chiński problem niegroźny dla globalnych rynków

Xelion: Chiński problem niegroźny dla globalnych rynków

Aktualności 31.05.2007 (08:34)

O handlu na rynkach USA nie da się nic sensownego powiedzieć. Przed otwarciem sesji prywatna firma ADP opublikowała raport o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym z którego wynikało, że w kwietniu przybyło 97 tysięcy miejsc pracy. Oczekiwano, że zatrudnienie zwiększy się o 115 tysięcy, więc dane były trochę gorsze od prognoz. Raport ADP nie zawsze potwierdza się w oficjalnych danych, więc jego wpływ na rynki był znikomy. Dolar nadal lekko zyskiwał, a rynki akcji nie zareagowały.

Sesja na rynku akcji rozpoczęła się spadkiem indeksów, bo sprzedawali inwestorzy przestraszeni przeceną w Chinach, ale od początku widać było, że nie było ich wielu. Indeksy od otwarcia prawie bez przerwy powoli pełzły do góry i na trzy godziny sesji były już na niewielkich plusach. Amerykanie doszli do (słusznego) wniosku, że nawet krach szalejącego rynku chińskiego nie wpłynie w dłuższym okresie negatywnie na zachowanie innych giełd światowych.

Czekano na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, ale z początku w niczym nie zmieniła ona obrazu rynku. Ceny akcji przez chwilę nieznacznie się osunęły, bo Fed stwierdzał w tym komunikacie, że recesja na rynku nieruchomości potrwa dłużej niż oczekiwano, a inflacja jest nadal największym zagrożeniem dla gospodarki. Nie wspomniano tez nic o możliwym cięciu stóp. Tyle tylko, że członkowie Fed nadal oczekują końca spowolnienia rynku nieruchomości już w tym roku i w dalszym ciągle spodziewają się, że gospodarka będzie się rozwijała w umiarkowanym tempie. Stwierdzili wręcz, że zagrożenia dla wzrostu gospodarczego nieco spadły. Reasumując – nic nowego, stara śpiewka z lekko optymistycznym akcentem, która nie mogła na dłużej pogorszyć nastrojów.

Nic dziwnego, że rynki (oprócz rynku akcji) nie zareagowały. Kurs EUR/USD lekko się osunął kontynuując trend spadkowy (korektę), a to doprowadziło do pół procentowego spadku ceny miedzi i złota. Tylko cena ropy kosmetycznie wzrosła korygując wtorkową przecenę. Akcjom pomagał proces „window dressing”, którym fundusze często kończą miesiąc, więc nic dziwnego, że obóz byków zaatakował na 1,5 godziny przed końcem sesji i bez większych problemów doprowadził do bardzo pozytywnego zakończenia sesji z nowym rekordem wszech czasów indeksu S&P 500 i DJIA.

Sesja pokazała, że nastroje są nadal bardzo optymistyczne, wręcz euforyczne. Ustanowienie nowego rekordu na indeksie S&P 500 (rekordu, którego mimo dobrych informacji nie udawało się w zeszłym tygodniu ustanowić) tylko dlatego, że Fed coś bąknął o nieco mniejszych zagrożeniach dla gospodarki obudowując to stwierdzenie licznymi zagrożeniami sygnalizuje, że rynek jest w euforycznej fazie wzrostu. Trudno będzie te nastroje dzisiaj zmienić. Warto też zauważyć, że świat całkowicie zlekceważył kolejne spadki indeksów w Chinach – pozostałe azjatyckie indeksy mocno wzrosły. W ten sposób sprawa Chin schodzi z porządku dnia. Być może już na zawsze.

Czwartek jest pierwszym dniem w tym tygodniu, kiedy to na rynki finansowe spłynie cała lawina raportów makroekonomicznych. Przedpołudniowe dane europejskie będą miały jednak ograniczony wpływ na zachowanie graczy, bo po południu zostaną opublikowane bardziej interesujące raporty amerykańskie. Publikacja niemieckiej stopy bezrobocia oraz licznych indeksów nastroju strefy euro poruszyć może jedynie rynek walutowy. Oczywiście im niższa będzie stopa bezrobocia i im lepsze nastroje tym lepiej dla euro. Zapowiadane są niewielkie zmiany, a ponieważ europejscy ekonomiści rzadko się mylą to można założyć, że do niespodzianki nie dojdzie.

Godzinę przed rozpoczęciem sesji w USA zostanie opublikowany raport o amerykańskim PKB i skojarzonych z nim miar inflacji. Będzie to druga weryfikacja tych danych, ale jeszcze nie wersja ostateczna. Jeśli chodzi o PKB to oczekiwania są pesymistyczne. Ekonomiści spodziewają się, że w pierwszym kwartale PKB wzrósł nie o 1,3 procenta jak wcześniej szacowano, a tylko o 0,7 procenta. Ponieważ prognozy są tak słabe to jest miejsce dla pozytywnej niespodzianki. Gracze są już przygotowani na bardzo złe informacje, więc słabe dane nie powinny mieć wielkiego wpływu na zachowanie rynków. Dla dolara korzystne byłoby, gdyby zarówno PKB jak i miary inflacji (deflator, indeks kosztów zatrudnienia, a przede wszystkim bazowy PCE, czyli wskaźnik wydatków konsumpcyjnych bez paliw i żywności) wzrosły mocniej niż to się prognozuje. Akcjom bardzo by zaszkodziło, gdyby z presją inflacyjną skojarzony był bardzo słaby wzrost gospodarczy.

To jednak nie wszystkie raporty. O tej samej godzinie dowiemy się, jak zmieniła się w ostatnim tygodniu ilość bezrobotnych w USA, ale tym razem nie należy oczekiwać, że ten raport coś na rynkach zmieni. Utonie w powodzi innych danych. Już pół godziny po otwarciu sesji opublikowany zostanie indeks Chicago PMI, raport o wydatkach na konstrukcje budowlane oraz raport Office of Federal Housing Enterprise Oversight (OFHEO). Oczekuje się, że gospodarka w regionie Chicago rozwijała się w maju szybciej niż w kwietniu i jeśli tak rzeczywiście było to pomoże dolarowi, ale niekoniecznie akcjom. Dane z rynku nieruchomości mogą chyba tylko zaskoczyć pozytywnie, bo oczekiwania są dosyć pesymistyczne. Jeśli wydatki na konstrukcje budowlane spadną, a wraz z nimi ceny domów to dolar może tracić. Reakcja giełd będzie zapewne neutralna. Gdyby jednak dane były lepsze od prognoz to mogą pomóc posiadaczom akcji. Mogą, a nie muszą, bo nie wiemy jak będą reagowali na wzrost rentowności obligacji.

Ostatnie będą opublikowane dane o tygodniowej zmianie zapasów paliw w USA, ale to będzie już tylko kwiatek do kożucha. Kierunek kursów walut, a co za tym zazwyczaj idzie również cen surowców, zostanie już wcześniej ustalony. Problem w tym, że zupełnie nie da się przewidzieć, jak się te wszystkie informacje ułożą. Można jednak prognozować, że jeśli rentowność obligacji po publikacji całego zestawu mocno wzrośnie to dolar zyska, a akcje stracą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to jest ostatni dzień miesiąca, więc proces „window dressing” będzie pomagał posiadaczom akcji.

KGHM uratowała giełdę przed dużym spadkiem

W środę złoty od rana nadal tracił, ale bardzo szybko, z powodów czysto technicznych, pojawiła się chęć do realizacji zysków i kursy walut powróciły do poziomu wtorkowego zamknięcia. Przed południem osuwający się kurs EUR/USD wymusił osłabienie naszej waluty zarówno do dolara jak i do euro, ale końcówka dnia odwróciła trend, co było znowu jedynie reakcją techniczną (realizacja zysków pod oporem technicznym).

Niczego w obrazie rynku nie zmieniła decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która tak jak tego oczekiwano pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W komentarzu i podczas konferencji prasowej członkowie Rady wykazali co prawda zaniepokojenie tym, że rośnie presja na płace a to może podnieść inflację, ale Sławomir Skrzypek, prezes NBP, powiedział też, że udział kosztów płacowych w kosztach ogółem przedsiębiorstw maleje, bo rośnie wydajność i inwestycje, a to będzie ograniczało wzrost inflacji. Można więc powiedzieć, że Rada pokazała nieoczekiwanie „gołębie” oblicze. Widać, że RPP nie będzie się śpieszyła z decyzją o kolejnym podniesieniu stóp. Dzisiaj dowiemy się o ile wzrósł w 1. kwartale 2007 w Polsce PKB, ale te dane nie będą miały żadnego znaczenia, bo gracze są przygotowani na wzrost nieco większy niż 7 procent i taki zapewne będzie.

Zachowanie graczy na GPW też, podobnie jak na innych giełdach europejskich, nie mogło nikogo zdziwić. Indeksy od rana spadały po około jeden procent (najsłabszy był WIG20) i, mimo że przed południem zaczęły się osuwać, nie widać było większego niepokoju. Gracze giełdowi doskonale pamiętają, co stało się po chińskim mini-krachu z końca lutego – chińskie indeksy wzrosły od tego czasu o ponad 50 procent. Poza tym chińskie giełdy nie są tak znowu istotne dla rynków światowych, bo zagraniczny kapitał z dużych banków inwestycyjnych zapewne już się dawno z Chin ewakuował.

Od 14.00 ceny akcji powoli pięły się do góry, ale naprawdę wzrosły wtedy, kiedy WZA KGHM zaakceptowało propozycję Skarbu Państwa chcącego przeznaczenia stu procent zysku za 2006 rok na dywidendę. Spółka będzie wydrenowana z pieniędzy, ale inwestorzy oczywiście się ucieszyli, a kurs wzrósł o 4 procent. Dzięki tej zwyżce KGHM spadek indeksów został znacznie zredukowany. Można powiedzieć, że rynek zachował się całkiem nieźle, chociaż nie tak dobrze jak inne rynki europejskie, które kończyły sesję wtedy, kiedy w USA spadek został zredukowany praktycznie do zera.

Po wczorajszej sesji w USA GPW jest zmuszona rozpocząć sesję zwyżką indeksów. Pamiętać jednak trzeba, że lawina amerykańskich danych makro może wiele zmienić. Dlatego też praktycznie do końca sesji nie będziemy wiedzieli, jaka będzie końcówka. Rynki światowe są jednak w tak doskonałych nastrojach, że dane o 14.30 musiałyby być niezwykle niekorzystne dla akcji, żeby indeksy w Warszawie nie wzrosły.

xelion 2007-05-31
Redakcja PRNews.pl
Tagi: xelion

Sprawdź także:

a 0 N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej
23.10.2026 (06:15)

N!Asystent 2.0 od Nest Banku dostępny w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej

Nest Bank udostępnił N!Asystenta 2.0 we wszystkich kanałach bankowości elektronicznej – zarówno w aplikacji …

a 0 mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy
22.10.2026 (21:32)

mBank rozpoczyna kampanię reklamową w Biedronce. Klienci mogą otrzymać bony na zakupy

mBank nawiązał współpracę z siecią Biedronka w ramach kampanii Retail Media. Reklamy banku pojawią się w ponad 3800 …

a 0 Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę
22.10.2026 (21:25)

Fundacja UniCredit przeznaczy ponad 16 mln euro na programy edukacyjne. Obejmą także Polskę

UniCredit Foundation przedłuża współpracę z organizacjami Teach For All i Junior Achievement Europe. W ciągu …

a 0 BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk
22.10.2026 (21:23)

BNP Paribas udzielił 20,35 mln euro kredytu na drugi etap Hillwood Grodzisk

Hillwood podpisał z BNP Paribas Bank Polska umowę kredytową o wartości 20,35 mln euro. Środki zostaną przeznaczone …

a 0 VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką
22.10.2026 (21:21)

VeloBank rusza z kampanią „Marzenia same się nie spełnią” z Magdaleną Różczką

VeloBank rozpoczął kampanię reklamową z Magdaleną Różczką w roli głównej. Bank ponownie wykorzystuje znaną już …

a 0 Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku
22.10.2026 (21:17)

Klienci mBanku skorzystają z Fast Tracku także na lotnisku w Gdańsku

Użytkownicy karty Visa Świat Intensive od mBanku mogą korzystać z usługi Fast Track także na lotnisku w Gdańsku. …

PRNews.pl

Zobacz również

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

PKO BP wciąż bez SMS-ów do USA i Kanady. Bank nie zna terminu

Na początku czerwca PKO BP szacował, że…

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Polityk albo prezes dużej firmy opowiada w…

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej i nikt…

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

Raporty PRNews.pl

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Większość banków może się pochwalić wzrostem poziomu…

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba obsługiwanych…

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł spadek sprzedaży…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców