Zgodnie z planami wydawców, do końca 2010 r. w Polsce będzie ponad 2 mln kart Visa payWave. Oprócz Banku Zachodniego WBK, który jako pierwszy w Polsce rozpoczął ich wydawanie (ok. 200 tys. kart do tej pory), do wydania swoich kart Visa z dodatkową funkcjonalnością zbliżeniową Visa payWave przygotowuje się 17 kolejnych banków członkowskich Visa. Kartami Visa payWave – a także telefonami komórkowymi z aplikacją płatności zbliżeniowych Visa payWave – będzie można do końca roku płacić w kilkunastu tysiącach placówek handlowych i usługowych.
„Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, w którym rozpoczyna się masowe wydawnictwo kart z funkcją zbliżeniową Visa payWave, umożliwiającą realizowanie szybkich, wygodnych i bezpiecznych płatności kartą za drobne zakupy” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe, dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.
PKO Bank Polski zapowiedział rozpoczęcie po wakacjach wymiany wszystkich swoich debetowych kart Visa dla użytkowników indywidualnych wydawanych do rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz do internetowego konta Inteligo, czyli ponad 6 mln kart, na karty z mikroprocesorem i funkcjonalnością Visa payWave. Do wydawania swoich kart zbliżeniowych Visa payWave przygotowują się również (w porządku alfabetycznym) m.in.: Bank BPH, Citi Handlowy, DnBNord, ING Bank Śląski, Lukas Bank, mBank, MultiBank oraz banki spółdzielcze, np. Bank Polskiej Spółdzielczości czy Mazowiecki Bank Regionalny.
„Realna perspektywa pojawienia się kart Visa payWave liczonych już w milionach sztuk wzmacnia zainteresowanie i potrzebę akceptacji tych kart ze strony sieci handlowych” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.
Kartami Visa payWave można obecnie zapłacić w Polsce w ponad 5 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe, m.in. w placówkach należących do ogólnopolskich sieci, jak np. Empik, Coffee Heaven, McDonalds, w sieci księgarni Matras, w sieci aptecznej Euroapteka, w sklepach komputerowych Sferis czy na stacjach paliw Shell. Do przyjmowania kart Visa payWave przygotowują się również supermarkety Carrefour, drogerie Rossmann oraz inne ogólnopolskie sieci detaliczne.
Organizacja Visa Europe pracuje także nad programami akceptacji kart Visa payWave w transporcie miejskim i w urządzeniach samoobsługowych. Płatności zbliżeniowe Visa payWave są już akceptowane w ponad 60 samoobsługowych automatach biletowych w Warszawie. Operatorem urządzeń jest ASEC S.A., który we współpracy z międzynarodowym agentem rozliczeniowym SIX Pay umożliwia płatności kartami Visa za okresowe doładowania Warszawskiej Karty Miejskiej oraz sprzedaż biletów jednorazowych.
Pionierem w budowaniu sieci akceptacji kart Visa payWave była w Polsce spółka eService, która w najbliższym czasie planuje zapewnić akceptację kart Visa payWave w kolejnych ok. 3 tys. terminali POS funkcjonujących w sieciowych placówkach handlowo-usługowych. Do grona podmiotów rozwijających sieć akceptacji dołączyli już: Bank BPH (z którym współdziała Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności), First Data Polska (przykładowo, w ciągu najbliższych dni rozpocznie się akceptacja kart Visa PayWave w 200 terminalach zainstalowanych w sieci salonów ERA obsługiwanych przez First Data Polska) oraz SIX Pay; wkrótce instalowanie czytników rozpocznie spółka Elavon oraz pozostali agenci rozliczeniowi.
Spółka Polskie ePłatności rozpoczęła działalność w marcu br. i w ciągu zaledwie dwóch i pół miesiąca zainstalowała w całej Polsce ponad 800 terminali obsługujących płatności zbliżeniowe Visa payWave. Oferowane przez Spółkę terminale to zintegrowane urządzenia pełniące rolę zarówno PIN-pada, jak i czytnika kart zbliżeniowych.
Na koniec roku łączna liczba placówek akceptujących płatności zbliżeniowe Visa payWave (zarówno kartą, jak i telefonem komórkowym) ma osiągnąć w Polsce kilkanaście tysięcy, w dużej mierze dzięki programowi Kartą Visa zapłacisz wszędzie. Jest to program, w którym banki-wydawcy kart Visa zainwestują 200 mln zł w ciągu 5 lat w podwojenie sieci akceptacji, w tym na wyposażanie jej w najbardziej nowoczesne terminale umożliwiające płatności zbliżeniowe Visa payWave. Wszystkie nowe terminale instalowane od grudnia br. w ramach tego programu będą obsługiwać płatności zbliżeniowe – dokonywane zarówno kartą, jak i telefonem. Rozwój płatności zbliżeniowych Visa payWave w segmencie transakcji niskowartościowych, gdzie obecnie prawie niepodzielnie króluje gotówka, jest częścią strategii promowania przez Visa obrotu bezgotówkowego.
„Szacujemy, że w wyniku działań agentów rozliczeniowych uczestniczących w programie Kartą Visa zapłacisz wszędzie liczba terminali umożliwiających dokonywanie błyskawicznych płatności zbliżeniowych Visa payWave wzrośnie w ciągu 5 lat o ponad 200 tys., co walnie przyczyni się do upowszechnienia tej technologii jako szybkiej i wygodnej formy płatności za towary i usługi” – mówi Małgorzata O’Shaughnessy.
We wszystkich placówkach, gdzie jest umieszczony znak akceptacji płatności zbliżeniowych Visa payWave można także płacić telefonami komórkowymi z aplikacją Visa payWave. Visa Europe, Bank Zachodni WBK oraz Polkomtel prowadzą obecnie pierwsze w Polsce wdrożenie płatności zbliżeniowych dokonywanych za pomocą telefonu komórkowego z aplikacją płatniczą umieszczoną bezpośrednio na karcie SIM i przy zastosowaniu technologii NFC (łączności radiowej bliskiego zasięgu). Użytkownikami, do których trafi 500 telefonów Samsung Avila z aplikacją płatniczą Visa Mobile będą klienci Banku Zachodniego WBK korzystający z sieci Plus, używający wcześniej kart zbliżeniowych Visa payWave wydanych przez Bank Zachodni WBK i mieszkający w jednej z trzech aglomeracji: poznańskiej, wrocławskiej i warszawskiej.
Placówki handlowo-usługowe akceptujące karty Visa payWave można znaleźć dzięki wyszukiwarce na stronie www.visa.pl, która pozwala je wyszukiwać na liście (np. w danym mieście) i lokalizować na mapie Polski.
Źródło: Visa Europe