Jak donosi PAP w najbliższy czwartek posłowie sejmowych komisji będą kontynuować prace nad ustawą wprowadzającą ograniczenia odsetek od kredytów. Roter podkreślił, że dotychczas posłowie nie zwrócili się o żadną ekspertyzę do branży finansowej, która jest przeciwna tym rozwiązaniom. Natomiast wskazywali, że nie ma polskich badań dotyczących skutków nowych rozwiązań.
Z kwietniowych badań PBS wynika, że 45 proc. Polaków deklaruje, iż nigdy nie pożycza pieniędzy. Roter zwrócił uwagę na zagrożenie, jakim jest skłonność do korzystania z szarej strefy finansowej – dotyczy to 4 proc. badanych lub ich najbliższych. Argumentem środowiska finansowego przeciwko maksymalnym odsetkom jest ograniczenie dostępu do kredytów dla osób niezamożnych, które mogą wówczas zwrócić się do nielegalnych pożyczkodawców.
Z danych PBS wynika, że kredyt konsumpcyjny znajduje się dopiero na trzecim miejscu (korzystało z niego 15 proc. ankietowanych w ciągu ostatnich 5 lat) sposobów pożyczania pieniędzy, za pożyczką od rodziny i zakupami w systemie ratalnym.
Zaledwie 8,4 proc. badanych spłaca dwa lub więcej kredytów, 22 proc. – spłaca jeden, a 68 proc. – żadnego. 60 proc. ankietowanych stwierdza, że nie ma żadnych długów, w tym – wobec rodziny. Z badania PBS wynika, że 59 proc. ankietowanych dokładnie przemyślało możliwości spłaty przed wzięciem kredytu.
Tylko 1 proc. kredytobiorców stwierdziło, że nie są w stanie dłużej sobie radzić ze spłatą długów. 86 proc. zadeklarowało, że nigdy nie miało problemów ze spłatą kredytu – informuje PAP.