– Celem Gry było pokazanie, że fundusze inwestycyjne nie są krótkoterminowym instrumentem spekulacyjnym. Osoby, które często zmieniają strukturę portfela z reguły na tym tracą. Tym bardziej, że w krótkim terminie kluczowe znaczenie mają prowizje, a przy każdej konwersji zysk pomniejszany jest o 19-proc. podatek – mówi Maciej Kossowski, Szef Działu Analiz w Expanderze.
W Grze wzięło udział 30 109 osób, które „ulokowały” w funduszach 3,8 mld zł dokonując 240 tys. transakcji. Największym powodzeniem cieszyły się fundusze akcji. Co dziesiąta złotówka została ulokowana w funduszu Arka Akcji, 6,5% środków w DWS Top 25 Małych Spółek, 5,5 proc. w BPH Akcji, a 4,5 proc. w SEB 3 – Akcji – To potężna baza danych. W najbliższych tygodniach mamy zamiar przeprowadzić szczegółową analizę zachowań inwestycyjnych graczy zależnie od ich wieku, płci, wykształcenia i bieżącej sytuacji na rynku. Mamy nadzieję, że wyniki okażą się interesujące, szczególnie, że w trakcie trwania gry miało miejsce załamanie na giełdzie – mówi Maciej Kossowski.
Równolegle z głównym konkursem trwała rywalizacja aktorów. Najskuteczniej inwestował Pan Adam Ferency, który w pół roku zwiększył swój wirtualny kapitał ze 100 do 111,2 tys. zł. Cały ten zysk z został przekazany na sfinansowanie letniego wypoczynku dzieci znajdujących się po opieką Poradni Psychologiczno-Terapeutycznej w Łukowie. Dzięki temu wsparciu ponad setka dzieci dorastających w trudnych warunkach będzie mieć wakacje z prawdziwego zdarzenia.