11 lutego „Twój STYL” rozdał swoje doroczne nagrody za innowacje finansowe przyjazne społeczeństwu, korzystne dla budżetów domowych – ALICJE 2007. Nagrody te zrodziły się z przygód Alicji w Krainie Pieniądza, opisywanych co miesiąc w Twoim Stylu, począwszy od pierwszego wydania miesięcznika w lecie 1990 roku, przez Andrzeja S. Nartowskiego.Autor tego najstarszego w polskich mediach cyklu o finansach osobistych twierdzi, że sukces transformacji zawdzięczamy w znacznej mierze kobietom – oszczędnym, rozważnym, zdolnym do mądrego gospodarowania budżetami domowymi, a przy tym światłym, skłonnym do korzystania z coraz bardziej nowoczesnej oferty instytucji finansowych. Przygody Alicji to historia polskich finansów opisywana przez człowieka, który w świecie bankowym jest naszym zdaniem swego rodzaju wyrocznią.
Jak oceniać te felietony? „Alicja w krainie pieniądza” jest nie tylko najstarszym polskim przewodnikiem po finansach osobistych. Jest także trendem, a nagrody jej imienia zwiastują przyszły kształt usług finansowych. W tym roku laureatami tych nagród zostały (w kolejności alfabetycznej):
> Bank Zachodni WBK za bezpieczeństwo transakcji internetowych (3D Secure)
> mBank za Supermarket Ubezpieczeń Samochodowych,
> PKO Bank Polski za obsługę Polaków w Wielkiej Brytanii,
> STU Ergo Hestia za inicjatywę dbałości o język ubezpieczeń.
Pracom Jury przewodniczyła prof. Małgorzata Zaleska, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jurorami byli także: red. red. Michał Kobosko (Newsweek), Robert Stanilewicz (TVN), Jacek Szmidt (Twój Styl) oraz inicjator nagrody Andrzej S. Nartowski.
Tegoroczne nagrody to XVI edycja najstarszej nagrody konsumenckiej za innowacyjne usługi finansowe. Wszystkie nagrodzone tym razem instytucje otrzymywały ALICJE już wcześniej. PKO Bank Polski został nagrodzony ALICJAMI 1992, 1995, 1996 (nagroda specjalna), 1999, 2003 i 2005; Bank Zachodni WBK otrzymał ALICJE 1997 i 2006; mBank był laureatem nagród ALICJI 2000 i 2003, a STU Ergo Hestia ma w swoim dorobku ALICJĘ 2003.
Tym razem nie przyznano ALICJI jako nagrody specjalnej honorującej zasługi wywierające korzystny wpływ na całe społeczeństwo. Laureatem ubiegłorocznej nagrody specjalnej ALICJI, przyznanej „za wszystko”, był prof. Leszek Balcerowicz.
Wiele osób stwierdza, że ALICJA stała się już pewnego rodzaju trendem. Lista osiągnięć nagrodzonych w szesnastu edycjach odzwierciedla intuicję jurorów, skłonnych do premiowania rozwiązań sprzyjających krzewieniu w społeczeństwie nawyków oszczędzania i inwestowania oszczędności. Werdykty służą umocnieniu społecznego zaufania do systemu bankowego, instytucji finansowych i pieniądza, wskazują kierunki rozwoju usług finansowych, rekomendują najlepsze z nowości, pozwalają przezwyciężać naturalną nieufność klientów wobec nowoczesnych i nowatorskich form usług. ALICJA w jakiś sposób pomogła wylansować konta osobiste, karty płatnicze (i mikroprocesor), kredyty mieszkaniowe, prywatyzację, fundusze inwestycyjne (w tym fundusze z ochroną kapitału i fundusze parasolowe), elektroniczne usługi finansowe. ALICJA inspirowała rozwój usług finansowych dla młodzieży i dla seniorów, doradztwa finansowego, bankowego arbitrażu konsumenckiego, ubezpieczeń zdrowotnych.