Prezes Visa Europe Peter Ayliffe powiedział: – Jako organizacja działająca w Europie i dla Europy, będąca własnością podmiotów europejskich i zarządzana oraz kontrolowana przez europejskie podmioty, Visa Europe ma zarówno środki, jak i motywy oraz możliwości inwestowania w potrzebne Europie innowacje płatnicze. Już obecnie na płatności kartami Visa przypada jedno euro z każdych dziewięciu wydanych w Europie. Deklaracja Programowa określa naszą wizję jednolitego rynku europejskiego – większego, bardziej efektywnego i bardziej konkurencyjnego – oraz rolę, jaką pragniemy na nim odegrać. Liczymy, że wszystkie strony zaangażowane w budowanie jednolitego rynku europejskiego dostrzegą, jak wyjątkową organizacją jest Visa Europe i potraktują nas jako autentycznego partnera strategicznego w realizacji wizji Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (ang. SEPA). Przyśpieszenie przejścia od gotówki do bardziej efektywnych płatności kartami Visa przyniesie korzyści wszystkim – każdy procent wzrostu udziału Visa Europe w obsłudze wydatków na konsumpcję indywidualną przynosi gospodarce europejskiej w ciągu roku oszczędności sięgające 800 mln euro.
Struktura Visa Europe – stowarzyszenia stanowiącego własność instytucji członkowskich – pozwala jej na pełne włączenie się w dążenie Unii Europejskiej do stworzenia Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA) – w obecnym, niezmiernie ważnym okresie realizacji Dyrektywy o Usługach Płatniczych (Payment Services Directive – PSD)i wprowadzania rozwiązań technologii mikroprocesorowej wymagających potwierdzenia transakcji kodem PIN.
W tym szybko zmieniającym się otoczeniu, na mocy swojej Deklaracji Programowej, Visa Europe przyrzeka europejskim konsumentom, detalistom, bankom i organom regulacji rynku, że:
1) pozostanie czołową marką na europejskim rynku płatności; Jest zdecydowana inwestować w swoją markę, tak aby wesprzeć banki członkowskie w dążeniu do zwiększenia poziomu płatności z udziałem kart. Trudno jest przecenić znaczenie marki na rynku płatności – tworzy ona zaufanie po stronie wszystkich uczestników rynku, co z kolei przekłada się na wyższy poziom liczby wydanych kart, ich aktywacji i użytkowania.
2) będzie stawiać na rozwój spełniających wymogi SEPA kart debetowych – najważniejszych narzędzi w dążeniu do zmniejszenia udziału gotówki; Zgodne z normami SEPA karty debetowe – Visa Debit, Visa Electron oraz debetowe karty mikroprocesorowe V PAY wymagające potwierdzenia kodem PIN – zapewniają europejskim bankom większy wybór oraz wprowadzają silniejszą konkurencję. Tym samym pomagają bankom w dostosowaniu się do wymagań SEPA. Wszystkie płatności dokonywane z udziałem kart V PAY chroni najnowsza generacja rozwiązań technologii mikroprocesorowej EMV, zmniejszających koszty banków, ułatwiających akceptację kart przez detalistów oraz zwiększających bezpieczeństwo użytkowników kart.
3) będzie inwestować w całkowicie wyodrębnione europejskie platformy przetwarzania danych o transakcjach; Po zainwestowaniu w Visa Authorisation – nową platformę autoryzacji transakcji – organizacja Visa Europe wprowadzi nową, regionalną platformę rozliczeń. Visa Europe zobowiązuje się do pełnego rozdzielenia swojego systemu płatniczego od usług przetwarzania danych o transakcjach. Nie będzie żadnego uprzywilejowania we wzajemnych stosunkach pomiędzy tymi dwiema sferami, zaś banki członkowskie będą miały całkowitą swobodę decyzji co do tego, kiedy i w jaki sposób skorzystać z danych usług.
4) będzie rozwijać i wprowadzać na rynek pełną gamę produktów spełniających wymogi SEPA; Organizacja zawsze aktywnie wspierała program SEPA i dalej będzie dążyć do szybkiego dostosowania do wymogów SEPA wszystkich produktów, cen i całej naszej działalności. Wymienić tu należy karty V PAY – pierwsze zaprojektowane specjalnie jako produkty zgodne z normami SEPA – oraz zbliżeniowe karty płatnicze Visa payWave.
5) będzie wspierać rozwój innowacyjności na europejskim rynku płatności; Organizacja Visa Europe będzie podejmować ważne inicjatywy o charakterze strategicznym, przynoszące korzyści wszystkim uczestnikom rynku. Będzie również współpracować z bankami członkowskimi w zakresie nowych automatycznie konfigurowanych produktów kompatybilnych (ang. plug and play), takich jak np. nowa przepłacona karta wirtualna instalowana w telefonach komórkowych, łącząca zalety obu tych rozwiązań.
6) zachowa bezkompromisowe podejście do kwestii zapewnienia bezpieczeństwa płatności; Organizacja Visa Europe pragnie osiągnąć status najbardziej godnej zaufania waluty na świecie. Będzie maksymalnie zwiększać nasze zaangażowanie finansowe w rozwój technologii mikroprocesorowej EMV, która jest bezpieczniejsza dla użytkowników kart. Visa Europe była inicjatorem procesu przechodzenia na technologię mikroprocesorową EMV i wytyczaliśmy szlak w działaniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa płatnościom w internecie. Względy bezpieczeństwa stanowiły decydujący czynnik w rozwoju jej europejskich platform przetwarzania danych o płatnościach.
Organizacja Visa Europe ogłosiła również, że łączne zobowiązania banków europejskich dotyczące liczby kart V PAY, które planują wydać, osiągnęły poziom 30 mln kart, wobec podawanych w grudniu zeszłego roku zapowiedzi wydania 20 mln tych kart – co stanowi dobry prognostyk dla osiągnięcia wytyczonego na koniec 2008 r. celu w postaci uzyskania zobowiązań wydania 40 mln kart V PAY. Największe zobowiązania podjęto w Austrii, Belgii, Bułgarii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech. Już obecnie w obiegu znajduje się ponad 250 tys. kart V PAY; ocenia się, że do końca br. liczba ta wzrośnie do 2 mln.