Wydatki na technologie będą spadać w 2009 r., jednak sądzimy, że oczekiwania rynkowe były zbyt pesymistyczne i potężne wydatki w tym obszarze w drugiej połowie 2009 r. będą miłym zaskoczeniem – uważa Grant Bowers, Zarządzający portfelem Franklin Global Advisors.
Spółki technologiczne już radzą sobie lepiej niż oczekiwano w okresie od początku roku. Wieści z sektora i czynniki fundamentalne, choć nadal niestabilne i nie wywołujące entuzjazmu, przestały pogarszać się w takim tempie, jak dotychczas. Ponadto, wygląda na to, że redukcje wydatków na technologie przestały nabierać na sile, a firmy zaczynają gromadzić budżety na zakup oprogramowania i sprzętu czy modernizacje sieci w nieodległej przyszłości.
Spółki z naszego portfela, które mają szansę zyskać na pojawieniu się takich pozytywnych trendów to przedsiębiorstwa z branży urządzeń komunikacyjnych: Cisco Systems i Juniper Networks. Apple to kolejna spółka, która korzysta obecnie na wydatkach konsumentów na technologie. Sprzedaż iPhone’ów niemal podwoiła się w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Obszarem, który, według nas, ma duży potencjał wzrostowy, zarówno w USA, jak i w skali globalnej, jest telekomunikacja bezprzewodowa. Jedną z największych pozycji w portfelu funduszu FTIF Franklin U.S. Opportunities Fund jest SBA Communications, właściciel wież telekomunikacyjnych i operator sieci komunikacji bezprzewodowej. SBA korzysta na rosnącym popycie na usługi telekomunikacji bezprzewodowej w USA.
Model działalności firmy jest bardzo typowy dla preferowanych przez nas przedsiębiorstw zorientowanych na wzrost – SBA prezentuje wysoki poziom przychodów cyklicznych z długoterminowych kontraktów, solidne wzrosty i stosowanie dźwigni operacyjnej; ponadto, konkurowanie z firmą jest utrudnione, ze względu na bardzo duże wymagania związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę nowych wież. Od dłuższego czasu jesteśmy posiadaczami udziałów SBA i agresywnie zwiększamy tę pozycję w portfelu, kiedy rynek niedoszacowuje możliwości rozwoju tej firmy.
Inną spółką z branży telekomunikacyjnej, którą uważamy za atrakcyjną, jest Crown Castle International, także właściciel i operator wież telekomunikacyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, firmy zarządzające wieżami telekomunikacyjnymi korzystają na bezprecedensowo rosnącym popycie na usługi bezprzewodowe, stymulowanym pojawianiem się nowych abonentów, rosnącą popularnością usług głosowych oraz nowymi zastosowaniami technologii bezprzewodowych, takimi jak karty pamięci, wiadomości tekstowe, strumieniowe przesyłanie materiałów wideo czy nawet YouTube.
Produkty i usługi oferowane przez spółki telekomunikacyjne nie są już uznawane za inwestycje luksusowe, lecz stały się częścią stałych kosztów działalności wielu firm. W rezultacie, oprogramowanie, platformy usług sieciowych czy zwiększanie przepustowości urządzeń telekomunikacyjnych stały się kluczowymi inwestycjami, na które firmy muszą się zdecydować, aby zachować niezbędną wydajność i konkurencyjność.
Źródło: Franklin Templeton Investments