Tak znaczące zmniejszenie skali zjawiska oznacza zmniejszenie strat z tego tytułu o około 15 milionów dolarów. W dużym stopniu jest to rezultat tzw. programu Project Protect polegającego na prowadzeniu działań edukacyjnych przez organizację the Interac Association oraz inne instytucje, których działalność związana jest z obsługą transakcji zawieranych przy pomocy kart płatniczych. Realizację programu rozpoczęto się w listopadzie 2005 roku.
W ramach Project Protect przeprowadzono szereg szkoleń zorganizowanych dla właścicieli oraz pracowników stacji na temat przestępstw związanych z karami płatniczymi. Szczególną uwagę zwracano na to, jak pracujące na stacjach benzynowych osoby mogą zapobiegać przestępstwom finansowym zdarzającym się na terenie ich miejsca pracy. Przedsięwzięcie realizowane było w Southern Ontario, gdzie mieszka znacząca część społeczeństwa kanadyjskiego oraz gdzie odnotowano najwięcej przestępstw związanych z kartami płatniczymi.
Celem projektu było zmniejszenie i wyeliminowanie oszustw, które zdarzają się na stacjach benzynowych. Podczas gdy przestępstwa finansowe są rosnącym problemem w Kanadzie, redukcja liczby nadużyć związanych z kartami debetowymi na stacjach benzynowych świadczy o tym, jak skutecznie można utrudnić oszustom dokonywanie przestępstw. Doświadczenia kanadyjskiej organizacji the Interac Association świadczą o tym, jak ważna jest edukacja w walce z przestępstwami finansowymi.
The Interac Association stworzyła jeden z najbezpieczniejszych na świecie systemów płatniczych. Użytkownicy Interac systemu każdego dnia przeprowadzają miliardy transakcji za pomocą kart płatniczych, 99% z nich przeprowadzanych jest bez żadnych problemów.