Do tej pory 14 banków członkowskich Visa Europe wydało w Polsce blisko 1,5 mln kart Visa z mikroprocesorem przy czym łączna liczba bankowych kart płatniczych różnych systemów wyposażonych w mikroprocesor według danych NPB na koniec II kwartału br. wynosiła 1 657,3 tys.*. Wkrótce wymianę swych kart Visa na karty z mikroprocesorem rozpoczną kolejne duże banki, co stworzy solidne podstawy do wprowadzania nowych rozwiązań płatniczych Visa.
Karty z mikroprocesorem są uważane za przyszłość usług bankowych i finansowych ze względu na to, że są w stanie zapewnić zarówno klientom, jak i placówkom handlowo-usługowym oraz instytucjom finansowym większe bezpieczeństwo, wygodę i elastyczność. Mikroprocesor pozwala również na indywidualizację obsługi klienta oraz realizację dodatkowych funkcji, nie tylko płatniczych – np. biletu transportu miejskiego, identyfikacji klienta czy programów lojalnościowych.
“Bardzo cieszy tak znacząca liczba banków członkowskich Visa Europe w Polsce, które rozpoczęły wydawanie „inteligentnych” kart Visa. Rozpoczęcie przechodzenia na karty Visa wyposażone w mikroprocesor przez kolejnych dużych wydawców kart Visa w Polsce wzmocni bezpieczeństwo systemu w Polsce oraz stworzy solidne podstawy do upowszechnienia korzyści płynących z tej technologii, w tym wprowadzania nowych rozwiązań płatniczych, takich jak karty Visa payWave” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce. Pięć banków, tj. PKO BP, BRE Bank, Bank Millenium, ING Bank Śląski oraz GE Money Bank jest w trakcie certyfikacji warunkującej wydawanie kart Visa z mikroprocesorem.
Łączna liczba kart z logo Visa lub Visa Electron wyposażonych w mikroprocesor, które zostały wydane przez polskie banki osiągnęła we wrześniu br.1 476,2 tys. w porównaniu do 1 352,8 tys. w czerwcu br. W znacznej mierze zaawansowane jest także przystosowywanie do technologii EMV istniejącej infrastruktury płatniczej. W Polsce karty Visa z mikroprocesorem są akceptowane już w ok. 72 tys. terminali POS, czyli w ponad połowie terminali sieci akceptacji.
Organizacja Visa Europe odgrywa pionierską rolę w upowszechnianiu inteligentnych kart opartych o ujednolicony międzynarodowy standard EMV; w mikroprocesor jest już wyposażona ponad połowa kart Visa wydanych w krajach regionu Visa Europe. Europa zdecydowanie wiedzie prym na świecie w przechodzeniu na karty EMV – zgodnie z wymogami Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA), którego inauguracja ma nastąpić 1 stycznia 2008 r.
Wdrożenie technologii mikroprocesorowej opartej na standardzie EMV umożliwia także wprowadzenie nowych rozwiązań płatniczych. W Europie wprowadzana jest obecnie technologia kart zbliżeniowych Visa payWave przeznaczona do szybkich płatności za drobne zakupy w trybie off-line. Karty Visa payWave wdrażane są w kilku krajach w Europie, m.in. w Hiszpanii, Francji, Turcji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. We wrześniu br. rozpoczęło się w Londynie wydawanie kart Visa payWave przez kilka banków członkowskich Visa i ich akceptacji w kilku najbardziej ruchliwych rejonach Londynu. We wstępnej fazie udział w przedsięwzięciu weźmie ok. 200 tys. użytkowników oraz ok. 2 tys. punktów handlowo-usługowych. Drugim przedsięwzięciem londyńskim jest wydawana od września br. wielofunkcyjna karta kredytowa Visa banku Barclays o nazwie Barclaycard OnePuls, która jednocześnie umożliwia płatności zbliżeniowe Visa payWave o wartości do 10 funtów włącznie, służy jako zbliżeniowy bilet komunikacji miejskiej Londynu oraz jako standardowa karta płatnicza.
Do dokonania płatności wystarczy zbliżyć kartę Visa payWave do czytnika, zaś przeprowadzenie transakcji trwa niecałą sekundę. Karty Visa payWave są przeznaczone do płatności o niskiej wartości, szczególnie w miejscach, gdzie ważna jest szybkość dokonywania transakcji, np. transport miejski, kioski, bary szybkiej obsługi.
Rozwiązaniem przyjętym przez Visa Europe w przypadku płatności zbliżeniowych, zwanych również „bezstykowymi”, jest wykorzystanie do nich kart płatniczych wyposażonych w mikroprocesor działający zgodnie ze standardem EMV. Można wykorzystywać także inne urządzenia umieszczone np. w telefonie komórkowym; podstawą do wprowadzania takich najnowszych rozwiązań również jest wdrożenie standardu EMV.
„W Polsce pierwsze banki i agenci rozliczeniowi są w trakcie certyfikacji umożliwiającej wydawanie oraz akceptację zbliżeniowych kart Visa payWave łączących zalety technologii kart z mikroprocesorem z technologią łączności bezprzewodowej” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.
Zainteresowanych udostępnieniem zalet płatności zbliżeniowych swoim klientom jest już kilka polskich banków, które obecnie wprowadzają technologię kart Visa z mikroprocesorem.
„BRE Bank, jako bank dbający o wygodę i bezpieczeństwo swoich klientów jest mocno zaawansowany w procesie wdrożenia standardu EMV w swych strukturach detalicznych – mBanku i MultiBanku; wdrożenie EMV w strukturach detalicznych traktujemy jako kolejny krok po wdrożeniu tego standardu w sferze Private Banking i na kartach dla klientów korporacyjnych. Równolegle, jako bank innowacyjny pracujemy nad wprowadzeniem następnej generacji kart, kart Visa payWave, do czego podstawą jest właśnie standard EMV” – stwierdził Sławomir Lachowski, prezes BRE Banku.
„PKO BP, jako największy bank detaliczny na polskim rynku jest zainteresowany wdrażaniem najnowszych światowych rozwiązań dla swych kart płatniczych, stąd prowadzimy zaawansowane prace nad migracją naszych kart Visa na standard EMV. Pracujemy również nad kartami bezstykowymi – a jako pierwszy krok certyfikujemy akceptację kart Visa payWave w należącej do banku spółce eService, gdyż wydawanie tych kart bez wcześniejszego zapewnienia ich akceptacji nie tworzyłoby wartości dla klienta” – powiedział Robert Działak, wiceprezes zarządu PKO BP.
Polska – obok Wielkiej Brytanii i Francji – była krajem, który dzięki wspólnemu programowi pilotażowemu najwcześniej w Europie przeprowadził testy technologii kart Visa z mikroprocesorem opartych o standard EMV. Pierwszą kartę Visa z mikroprocesorem wydał pilotażowo latem 1999 r. PKO Bank Polski. Pierwszym polskim bankiem, który całkowicie przeszedł na karty Visa wyposażone w mikroprocesor jest Bank Zachodni WBK. BZ WBK od trzeciego kwartału 2005 r. wydaje wyłącznie karty z mikroprocesorem.