Ponadto C2000 jest pierwszą na świecie ogólnokrajową siecią łączności typu „mission critical”, zapewniającą szyfrowaną łączność w standardzie TETRA dla wszystkich służb ratowniczych. Holenderskie ministerstwo spraw wewnętrznych aktywnie kształtuje trendy w polityce europejskiej, podkreślając potrzebę zintegrowanej sieci łączności dla wszystkich służb bezpieczeństwa publicznego.
Sieć C2000, która zastąpi niemal 100 sieci analogowych, obejmuje 400 stacji bazowych, sieć transmisyjną i powiązane z nimi wyposażenie. Ministerstwo ma nadzieję na rozbudowę sieci w przyszłości, co umożliwi łączność ze służbami bezpieczeństwa publicznego z innych krajów europejskich.
Johan Remkes, holenderski Minister Spraw Wewnętrznych, tak skomentował to wydarzenie: „C2000 to najlepsza obecnie dostępna technologia. System został przekazany w terminie, a projekt nie przekroczył naszego pierwotnego budżetu. Oczekujemy, że wszystkie służby bezpieczeństwa publicznego będą skutecznie korzystać z sieci i że pokryje ona 95 proc. terytorium naszego kraju.”
Podczas oficjalnego przekazania sieci Maarten Tijssens, Dyrektor Zarządzający firmy TetraNed, integratora systemu, powiedział: „Prawdziwym testem sieci TETRA było rozpoczęcie jej użytkowania przez służby bezpieczeństwa publicznego. Od 1 lipca 2004r. z systemu tego korzysta z powodzeniem już sześć regionów. Spodziewamy się, że do końca tego roku z sieci C2000 będzie korzystało 75 proc. regionów. Od momentu rozpoczęcia projektu Motorola przyspieszyła prace nad rozwojem opartej na standardzie TETRA technologii Dimetra, głównego elementu sieci C2000, i dzięki temu była w stanie zapewnić rozwiązanie oferujące szeroki zakres funkcjonalności i spełniające wymagania użytkowników końcowych.”
Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa publicznego zostaną wyposażeni głównie w radiotelefony Motoroli, dzięki którym będą mogli bezpośrednio kontaktować się ze swoimi stanowiskami kierowania z zachowaniem najwyższego priorytetu w wypadku sytuacji alarmowych. Sieć C2000 zapewnia doskonałą jakość przekazywanego głosu i w pełni obsługuje transmisję danych.
David Ritchie, Dyrektor Projektu ze strony Motoroli, dodaje: „Niezmiernie cieszy nas to, iż Holandia zdecydowała się na wykorzystanie sieci przez wszystkie swoje służby bezpieczeństwa publicznego. Bezpieczna (szyfrowana) łączność między funkcjonariuszami wszystkich służb wprowadza nową jakość w łączności służb bezpieczeństwa publicznego. W okresie ostatnich pięciu lat naszym udziałem stała się pomyślna współpraca z firmą TetraNed oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, dzięki której każda ze stron przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa publicznego w Holandii.”
Motorola CGISS – sektor rozwiązań komercyjnych, rządowych i przemysłowych Motoroli – jest wiodącym dostawcą cyfrowych systemów łączności radiowej. Firmie przyznano już ponad 600 kontraktów na cyfrowe systemy łączności radiowej, w tym ponad 160 kontraktów na systemy lub urządzenia TETRA w 47 krajach świata. Motorola jest również wiodącym dostawcą bezpiecznych systemów łączności radiowej, a liczba dostarczonych klientom radiotelefonów Motoroli realizujących szyfrowanie przekracza 100.000.
Dotychczas polska Policja podpisała 4 umowy na dostawę Systemów Wspomagania Dowodzenia (SWD), tzn. systemów wspomagających operacyjną pracę Policji w Warszawie, Szczecinie, Łodzi i Krakowie. Systemy te oparte są na zgodnych ze standardem TETRA systemach łączności radiowej, służących do komunikacji głosowej z patrolami oraz do automatycznej lokalizacji położenia radiowozów i dostępu do baz danych z zamontowanych w radiowozach terminali przewoźnych. Dostawcą systemów TETRA (jeden z elementów SWD) dla wszystkich 4 dotychczas zamówionych stanowisk SWD jest Motorola. Natomiast integratorami SWD są odpowiednio: w Warszawie Motorola, w Szczecinie ComputerLand, w Łodzi Optimus, w Krakowie Comarch.