Usługa Visa Cashback polega na możliwości wypłacania w sklepach czy na stacji benzynowej gotówki przy okazji płacenia za codzienne zakupy debetową kartą Visa. W Polsce usługa zaczęła być wprowadzana jesienią ub. roku a w jej ramach posiadacze polskich kart Visa mogą podejmować jednorazowo do 200 złotych.
„Miliony Polek korzystają z kart płatniczych. Dzięki usłudze Visa Cashback zyskują one dodatkowe ułatwienie: mogą łatwo sięgać po gotówkę na drobne wydatki, jednocześnie posługując się przede wszystkim pieniądzem elektronicznym. Daje on więcej bezpieczeństwa i wygód, a przy tym wzbogaca gospodarkę” – stwierdził Andrzej Nartowski, członek jury, autor felietonów Alicja w krainie pieniądza w Twoim Stylu i zarazem inicjator nagrody, obchodzącej w tym roku swoje piętnastolecie.
Alicja jest najstarszą w Polsce nagrodą konsumencką dla instytucji finansowych. Laureatami nagród Alicji 2006 zostały także: Bank Zachodni WBK za Konto>30, ING TFI za ING Parasol SFIO, zaś jubileuszową nagrodą specjalną został uhonorowany Profesor Leszek Balcerowicz „za wszystko”.
„Visa Polska jako organizacja banków członkowskich z satysfakcją przyjmuje tak prestiżową nagrodę, jaką jest Alicja. Jesteśmy zadowoleni, że Jury doceniło innowacyjność usługi Visa Cashback, dzięki której płacąc kartą Visa za codzienne zakupy można jednocześnie wygodnie, bezpiecznie a zarazem oszczędzając czas wypłacić ciągle jeszcze potrzebną gotówkę” – stwierdził Jacek Obłękowski, przewodniczący organizacji Visa Polska. „Ze względu na ogromną pomoc organizacji Visa Europe w uruchomieniu tej usługi w Polsce traktujemy to zaszczytne wyróżnienie jako nasze wspólne osiągnięcie” – dodał Jacek Obłękowski.
Nad wprowadzeniem usługi wspólnie pracowały: organizacja Visa Europe, polskie banki członkowskie tej organizacji oraz krajowe centra rozliczeniowe. Obecnie gotówkę mogą wypłacać z kasy sklepowej posiadacze ok. 6,5 mln debetowych kart Visa wydanych przez PKO BP, mBank, MultiBank i ING Bank Śląski podczas płacenia za zakupy dokonywane w wybranych placówkach detalicznych obsługiwanych przez agentów rozliczeniowych POLCARD i eService. Pierwsze transakcje miały miejsce w Warszawie w hipermarkecie Real, w Halach Banacha, na stacjach benzynowych BP oraz w salonach EMPiK. Stopniowo rośnie liczba punktów akceptacji oferujących Visa Cashback a do końca roku usługa ma być dostępna łącznie w ok. 9-10 tys. punktów w całej Polsce.
„Gratulujemy polskim bankom wspólnego, systemowego uruchomienia ogólnokrajowej usługi Visa Cashback, która – paradoksalnie – oferując wygodny dostęp do gotówki przy płaceniu za zakupy jednocześnie skutecznie wspiera rozwój najbardziej korzystnych płatności bezgotówkowych. Cieszymy się, że Polska znalazła się w europejskiej czołówce krajów wprowadzających tę usługę, dzięki której polscy użytkownicy mogą w jeszcze większym zakresie czerpać z możliwości oferowanych przez karty Visa” – powiedział dziękując za honorowy dyplom Neil Horseman kierujący działem rozwoju usług płatniczych w centrali Visa Europe w Londynie.
Usługa Visa Cashback jest szeroko rozpowszechniona m.in. w USA, w Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich; równolegle z Polską zaczęła być udostępniana we Włoszech, a w tym roku ma być uruchomiona w Czechach.
W Wielkiej Brytanii możliwość podejmowania gotówki przy płaceniu kartami Visa funkcjonuje już od ponad15 lat i jest bardzo popularna wśród posiadaczy kart debetowych. Przykładowo, jest świadczona wraz z co czwartą transakcją w supermarkecie. W Wielkiej Brytanii praktycznie każdy większy supermarket oferuje taką możliwość, a Visa Cashback jest świadczona wraz z co czwartą transakcją w supermarkecie. Z kolei w USA usługę oferuje 27% detalistów a korzysta z niej ponad 50% posiadaczy kart debetowych.
Visa już raz, w 2002 r., otrzymała nagrodę Alicji. Była to nagroda specjalna Jury za „talię kart Visa”, tj. za karty przyjazne konsumentom i powszechnie dostępne. Nagrody specjalne przyznawane są za „osiągnięcia ważące na życiu całego społeczeństwa”. W piętnastoletniej historii Alicji przyznano 10 nagród specjalnych, m.in. Narodowemu Bankowi Polskiemu za denominację złotego i Związkowi Banków Polskich za wkład w rozwój polskiego systemu bankowego. W tym roku nagrodę specjalną otrzymał Profesor Leszek Balcerowicz. Nagroda Alicji przyznawana jest przez niezależne jury, którego obradom przewodniczyli: w latach 1992-1996 prof. Leszek Balcerowicz, następnie prof. Marek Belka, a od 2000 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz. W latach 1992-2007 nagrody przyznano 24 instytucjom, niektórym kilkakrotnie; wśród nagrodzonych były banki, towarzystwa ubezpieczeń na życie i majątkowych oraz fundusze inwestycyjne.