Pozostałe produkty zostały ocenione jedynie z perspektywy rocznej. W zestawieniu 12-miesięcznym po raz pierwszy ocenie zostały poddane 3 fundusze: AIG FIO Małych i Średnich Spółek, z notą 4a oraz dwa subfundusze funduszu parasolowego LUKAS FIO: Lukas Akcyjny (5a) oraz Lukas Lokacyjny z grupy RPP (1a).
W rankingu funduszy bezpiecznych sklasyfikowaliśmy 21 funduszy polskich papierów dłużnych (PDP) w perspektywie 36-miesięcznej i 26 w 12-miesięcznej. W rankingu papierów dłużnych eurowych ocenie poddaliśmy 5 produktów w horyzoncie trzyletnim i 6 w rocznym, natomiast dolarowych odpowiednio 6 i 7. W przypadku produktów rynku pieniężnego ocenie poddaliśmy 18 funduszy w perspektywie długoterminowej i 25 w krótkoterminowej.
W grupie polskich papierów dłużnych najlepsze miejsca osiągnęły te same fundusze co przed miesiącem, wszystkie otrzymały najwyższe noty 5a w obu horyzontach czasowych: 12- i 36-miesięcznym.
Zdecydowany lider naszego zestawienia – AIG FIO Obligacji otrzymuje najwyższą notę 5a w perspektywie długoterminowej od momentu debiutu w tym zestawieniu (czerwiec 2007). W horyzoncie 12-miesięcznym jego nota nie spadła nigdy poniżej 4a. Fundusz ten zawdzięcza tak wysokie oceny wyjątkowo dobrej relacji oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu funduszu do ryzyka, która ukształtowała się na świetnym poziomie +1,8. Ponadto osiąga bardzo dobre wyniki: w horyzoncie rocznym wartość jego jednostki wzrosła o +4,7%, czyli o 2,6 pkt proc. powyżej średniej, a w okresie 3 lat zysk wynosi +20,4%, czyli o 6,2 pkt proc. powyżej średniej. Mimo tak dobrych wyników, fundusz nie cieszy się dużą popularnością, jego aktywa wynoszą zaledwie 100 mln PLN (niecałe 2% rynku polskich funduszy dłużnych). Listopad był jednym z najlepszych miesięcy dla tego produktu, saldo wpłat i umorzeń osiągnęło wartość ok. +20 mln PLN.
Największą popularnością w listopadzie cieszył się natomiast Pioneer Obligacji Plus (5a), który pozyskał netto ponad 50 mln PLN. Fundusz ten jako jedyny z pierwszej trójki wypracował w listopadzie dodatnią stopę zwrotu, a jednocześnie wyniki za ostatnie 12 miesięcy czy 3 lata, plasują go w pierwszej trójce. Spośród listopadowych liderów, największymi aktywami, sięgającymi ponad 1 mld PLN, zarządza Pioneer Obligacji FIO, który do grona najlepszych dołączył dopiero w październiku. Klienci od 7 miesięcy wycofują z niego swoje oszczędności, według naszych szacunków przewaga umorzeń nad wpłatami osiągnęła już wartość ok. -250 mln PLN.
Na czwartą pozycję spadł Arka BZ WBK Obligacji FIO, z ocenami 4a w obu horyzontach. Fundusz ten wykazuje najwyższą stopę zwrotu za ostatnie 3 lata (+21,4% wobec średniej +14,1%), natomiast przez ostatnie 12 miesięcy posiadacze jego jednostek zarobili +4,0% (średnia +2,1%) i był to trzeci wynik w grupie PDP_UN. Mimo dobrych wyników, fundusz nie otrzymał najwyższej oceny, gdyż bardzo dobrym wynikom towarzyszy zbyt wysokie ryzyko wpływające na słabszy poziom wskaźnika Information Ratio. W horyzoncie krótkoterminowym najwyższą ocenę 5a, poza wspomnianymi trzema liderami, uzyskał również Pioneer Lokacyjny FIO, który dobrą notę zawdzięcza poprawiającej się od 5 miesięcy relacji oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu funduszu do ryzyka. Wcześniej, przez ponad pół roku otrzymywał notę 4a.
Produktami z grupy PDP_UN, które nadal prezentują niekorzystny stosunek zysku do ryzyka z perspektywy 12 jak i 36 miesięcy pozostają: Millennium FIO Papierów Dłużnych oraz trzeci co do wielkości fundusz polskich papierów dłużnych – PKO/Credit Suisse Obligacji FIO. Fundusz ten wypracowuje kiepskie wyniki, plasujące go raczej bliżej końca miesięcznych zestawień. Od ponad 4 lat, z nielicznymi wyjątkami, klienci więcej środków wycofują z tego funduszu niż do niego wpłacają.
W rankingu papierów dłużnych eurowych najwyższe noty w obu horyzontach (5a), nieprzerwanie od 7 miesięcy, otrzymuje Arka BZ WBK Obligacji Europejskich FIO, dzięki najlepszej relacji oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu do ryzyka. Fundusz ten wypracował najlepszy wynik za ostatnie 3 lata +7,9% (w EUR) i -7,3% (w PLN). W okresie rocznym wyższą stopę zwrotu wypracował jedynie SKARBIEC FIO Subfundusz Zagranicznych Instrumentów Dłużnych SKARBIEC EURO-OBLIGACJA, który w naszym rankingu otrzymał noty 4a w obu horyzontach czasowych, podczas gdy na początku tego roku otrzymywał noty najsłabsze 1a. W rankingu papierów dłużnych dolarowych najwyższą ocenę w horyzoncie 3-letnim po raz pierwszy od momentu debiutu, czyli od 8 miesięcy, otrzymał UniFundusze FIO subfundusz UniDolar Obligacje. Jego wyniki są najlepsze w grupie, zarówno w ujęciu 3-letnim +14,4%, jak i rocznym +6,6% (obie w USD). Najwyższą notę 5a w horyzoncie 12-miesięcznym otrzymał jednak Legg Mason Obligacji Dolarowych FIZ (USD) – fundusz, który jest w likwidacji. W obu rankingach, papierów eurowych, jak i dolarowych, najsłabiej wypadły fundusze z oferty Pioneer Pekao TFI, które jeszcze kilka miesięcy temu zajmowały czołowe miejsca w zestawieniach, a także fundusze z oferty PKO TFI.
W przypadku funduszy pieniężnych i gotówkowych pozycję liderów od wielu miesięcy utrzymują te same produkty, które są przez nas najwyżej oceniane w horyzoncie 12 jak i 36-miesięcznym. Wszystkie 3 fundusze charakteryzują się wyjątkowo dobrą relacją oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu funduszu do ryzyka, która w przypadku lidera – KBC Gamma SFIO przyjmuje wartości powyżej +3. Posiadacze jego jednostek zarobili najwięcej za okres 3 lat (+15,4% wobec średniej +12,6%). Najwyższą stopę zwrotu za ostatni rok wypracował czwarty w listopadowym rankingu Idea Premium SFIO (+4,5% wobec średniej +3,6%), który jako jedyny, poza wspomnianą trójką, otrzymał najwyższą ocenę 5a w horyzoncie rocznym.
Listopad był jednym z najlepszych miesięcy dla grupy RPP pod względem salda wpłat i umorzeń. Największym powodzeniem cieszyli się nie liderzy naszego rankingu, lecz fundusze ze środka zestawienia, które zarządzają największymi aktywami: Arka BZ WBK Ochrony Kapitału FIO (4a), Pioneer Pieniężny FIO (3a) oraz ING Parasol SFIO subfundusz Gotówkowy Plus (1a), wszystkie grubo powyżej 100 mln PLN. W przypadku lidera naszego rankingu, saldo wpłat i umorzeń przekroczyło w minionym miesiącu +50 mln PLN.