Francuskie stowarzyszenie banków Carte Blue, które podjęło o wdrożeniu systemu V PAY już w zeszłym roku, obecnie finalizuje rozmowy z krajowymi agentami rozliczeniowymi i z wiodącymi firmami handlowo-usługowymi – w efekcie , 200 tys. placówek handlowo-usługowych wywiesi do końca br. oznakowania informujące o akceptacji kart V PAY.
W Wielkiej Brytanii uzyskano wstępną zgodę na przyjmowania kart V PAY przez placówki detaliczne w sieciach sprzedaży obsługiwanych przez grupę bankową RBS oraz Barclaycard. Oznakowania V PAY zostały w nich umieszczone w ramach ogólnokrajowej kampanii wprowadzającej karty mikroprocesorowe potwierdzane kodem PIN.
We Włoszech, w Turcji, Grecji, Portugalii, Szwajcarii, na Węgrzech, w Polsce i Finlandii, czołowi agenci rozliczeniowi podjęli już odpowiednie zobowiązania i kończą przygotowania swoich sieci akceptacji do obsługi kart V PAY. Zazwyczaj oznacza to szkolenie sprzedawców oraz wywieszenie oznakowań informujących klientów o honorowaniu płatności kartami V PAY.
Również w pozostałych rejonach Europy – w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Czechach, Słowacji i Słowenii – organizacja Visa prowadzi zaawansowane negocjacje z głównymi agentami rozliczeniowymi dotyczące przyjmowania kart V PAY w punktach handlowo-usługowych.
„Najtrudniejszym zadaniem przy wprowadzaniu nowego systemu płatniczego jest rozwiązanie ‘dylematu jajka i kury’- czyli przekonanie banków-wydawców kart, że handlowcy przyjmować będą nowe karty oraz przekonanie handlowców, że karty takie będą w odpowiednich ilościach wydawane.
Można już powiedzieć, że cel ten udało się nam zrealizować: agenci rozliczeniowi, którzy zadeklarowali udział w systemie V PAY obsługują 85% wszystkich transakcji dokonywanych w Europie, co oznacza, że banki-wydawcy kart otrzymali silne argumenty do podjęcia ostatecznych decyzji” – powiedział Jon Prideaux, wiceprezes Visa Europe.
Nasze niniejsze oświadczenie i zobowiązania ze strony agentów rozliczeniowych oznaczają ważny punkt zwrotny w procesie wprowadzania systemu V PAY. Punkty handlowo-usługowe wyposażone w terminale do akceptacji kart mikroprocesorowych w standardzie EMV mogą teraz po prostu wywiesić oznakowania V PAY i rozpocząć obsługę posiadaczy tych kart” – dodał Jon Prideaux.
Jon Prideaux powiedział dalej: „Jest to ważny krok na drodze do utworzenia ogólnoeuropejskiej sieci akceptacji kart V PAY, co stanowić będzie istotne wsparcie tworzonego właśnie wspólnego rynku płatności w Europie. Jak się spodziewamy, do 2010 r. w obiegu znajdą się dziesiątki milionów kart systemu V PAY – nowego rozwiązania płatniczego godnego wyzwań XXI wieku. Dla agentów płatniczych, podstawową zaletą V PAY jest możliwość dotarcia do nowych segmentów rynku, jak np. płatności o małej kwocie za artykuły i usługi codziennego użytku – filiżanka kawy, bilety na pociąg, czy zakupy w barach szybkiej obsługi. Dostarczy to nowych argumentów na rzecz całkowitego wyparcia gotówki”.
Wymagające potwierdzenia kodem PIN karty mikroprocesorowe V PAY zapewniają optymalny poziom bezpieczeństwa transakcji, kontrolę ze strony banków wydawców oraz minimalizację oszustw i fałszerstw. Ich wprowadzenie bazuje na dokonanych już przez banki europejskie inwestycjach w infrastrukturę standardu EMV. Kierownictwo nad całym system nie wychodzi poza Europę – sprawowane jest na poziomie krajowym i ogólnoeuropejskim.