Jak podkreślają eksperci z Ernst & Young, jeśli ETS uzna, że przepisy wspólnotowe zostały naruszone, podatnicy zyskają dodatkowy, mocny argument odzyskania części podatku za lata ubiegłe. Wystarczy, że podatnicy, którzy odprowadzali zagraniczne składki ubezpieczeniowe, złożą korektę zeznania rocznego, uwzględniając w niej składki zagraniczne. Powstała po odliczeniu składek nadpłata podatku będzie musiała być podatnikowi zwrócona. Oczywiście taką możliwość dostaną tylko podatnicy, u których zobowiązanie podatkowe jeszcze się nie przedawniło, a że w Polsce przepisy wspólnotowe obowiązują od 1 maja 2004 r., w tym zakresie do przedawnienia jeszcze nie doszło. W uzasadnieniu korekty zeznania będzie trzeba wskazać, że podatnikowi przysługuje możliwość odliczenia zagranicznych składek ubezpieczeniowych, bo zezwala na to prawo wspólnotowe. A jak wiadomo, prawo UE ma pierwszeństwo nad prawem krajowym.
W sytuacji gdy sprawa z odliczaniem składek była przedmiotem prawomocnej decyzji, podatnicy, aby odzyskać podatek, będą musieli wznawiać postępowania.
Trudny wyrok TK
Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego odraczające utratę mocy obowiązującej przez niekonstytucyjny przepis rodzą poważne problemy w praktyce stosowania prawa. Lesław Mazur, starszy konsultant z Ernst & Young, podkreśla, że sądy i organy stają przed dylematem: wydać własne orzeczenie na podstawie przepisu niezgodnego z konstytucją i narazić się na ewentualne wznowienie postępowania w przyszłości, czy też od razu nie uwzględniać przepisu mającego moc obowiązującą.
– Stanowisko sądów i doktryny jest podzielone, ale przeważają poglądy o obowiązku stosowania niekonstytucyjnego przepisu aż do upływu terminu wyznaczonego przez TK. Niemniej jednak 30 listopada – zgodnie z wyrokiem Trybunału – kwestionowane przepisy przestaną obowiązywać – tłumaczy Lesław Mazur.
Co oznacza dla podatników, że kwestionowane przepisy przestaną obowiązywać ? Czy zakładając niezgodność regulacji ustawy o PIT z prawem unijnym, sądy polskie na podstawie prawa wspólnotowego powinny odmawiać zastosowania zakwestionowanego przepisu także w okresie odroczenia utraty jego mocy obowiązującej przez TK ? Kiedy będzie można w polskich zeznaniach PIT odliczać składki zagraniczne ?
Ewa Matyszewska
Więcej: Gazeta Prawna 24.11.2008 (229) – str. 2-3