1) Niedostateczna ilość czasu na analizę własnej sytuacji i potrzeb
Decyzje inwestycyjne nie powinny być podejmowane w pośpiechu. Należy spokojnie rozważyć preferencje dotyczące ryzyka a także obrać cel inwestycji. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której np. osoba ceniąca sobie bezpieczeństwo i planująca krótki okres inwestycji, nie wiedząc dlaczego, inwestuje większość gotówki w akcje.
2) Strach przed stratą
Emocje zgubiły już niejednego inwestora. Dlatego tak ważny jest wybór właściwego funduszu, który będzie odpowiadał zarówno celowi inwestycji jak i naszym preferencjom, dotyczącym ryzyka. „Musimy pamiętać, że naszym sprzymierzeńcem jest umiejętność „trzeźwej oceny sytuacji”. Tylko przemyślane działania oparte na analizie sytuacji rynkowej pozwolą nam świadomie podejmować decyzje ważące o dalszym losie naszych pieniędzy.”- mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Pioneer Pekao TFI S.A.
3) Przecenianie własnych możliwości i umiejętności
Musimy pamiętać, że trafne decyzje inwestycyjne bardzo rzadko są kwestią szczęścia.
W większości przypadków wysokie zyski z inwestycji są wynikiem bardzo przemyślanych strategii inwestycyjnych. Te zaś powstają w wyniku systematycznych analiz sytuacji rynkowej. Dlatego też, jeżeli nie należymy do grona entuzjastów z zapartym tchem, śledzących poranne notowania spółek giełdowych, decyzje o kierunku pomnażania swoich oszczędności powinniśmy oddać w ręce specjalistów.