Z raportu ZBP wynika, że dostęp do bankowości internetowej ma 21 mln Polaków. Ponad 11 mln korzysta z niej aktywnie. Dane zebrane przez PRNews.pl wskazują, że największym „bankiem internetowym” jest PKO BP.
Dostęp do banku przez internet ma dziś blisko 20,8 mln osób, ale tylko trochę ponad połowa z nich aktywnie korzysta z tej funkcji. Według danych Związku Banków Polskich, na koniec 2012 roku aktywnymi użytkownikami bankowości internetowej było 11,4 mln osób. Trend jest wzrostowy: z kwartału na kwartał przybywa zarówno umów o korzystanie z bankowości internetowej, jak i osób, które aktywnie z niej korzystają. Dane ZBP podawane są zbiorczo dla wszystkich banków działających na rynku.
Zebraliśmy dane w rozbiciu na poszczególne instytucje. Zapytaliśmy o to, ilu klientów ma podpisane umowy o korzystanie z bankowości elektronicznej. W ankiecie prosiliśmy o podanie wszystkich klientów mających dostęp do serwisów internetowych, czyli nie tylko użytkowników ROR-ów. Mogą to być też przykładowo posiadacze kart kredytowych. Odpowiedzi udzieliło 18 instytucji, które łącznie mają 19 mln „internetowych klientów”. Nie jest to komplet informacji, bo brakuje m.in. Banku BPH, Getinu, Meritum czy Volkswagen Banku.
Źródło: PRNews.pl, banki
Największym bankiem internetowym jest PKO BP – łącznie dostęp do bankowości internetowej ma tam ponad 5 mln osób. Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy korzystają z dostępu aktywnie. Przynajmniej raz w miesiącu przez internet loguje się na konto 2,8 mln osób na 6,2 mln ROR-ów. W uproszczeniu można przyjąć, że przynajmniej połowa posiadaczy ROR-u nie korzysta z bankowości internetowej. Okazuje się, że pod względem popularyzowania usług elektronicznych wśród klienteli PKO BP nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak mieć na uwadze, że bank wlicza tu także około 800 tys. internetowych kont Inteligo. Nie wiadomo, ile z nich jest aktywnie użytkowanych.
Źródło: PRNews.pl, banki
Drugie miejsce na rynku zajmuje mBank, w którym dostęp do bankowości internetowej ma blisko 2,6 mln klientów. Gdyby policzyć go wspólnie z MultiBankiem już jako Nowy mBank, liczba użytkowników mających dostęp do bankowości internetowej przekroczyłaby 3 mln. Nie sposób jednak określić, ile osób korzysta z ROR-ów aktywnie, bo banki nie chcą ujawniać takiej informacji. Można jedynie spekulować, że część bezpłatnych rachunków mBanku (podobnie zresztą jak w Inteligo) może być nieużywana, bo klienci o nich zapomnieli.
Trzecie miejsce należy do banku Pekao SA, a czwarte do BZ WBK. Różnica między nimi to raptem 200 tys. umów na korzyść Pekao SA. Jednak to BZ WBK ma więcej aktywnych klientów – o 355 tys.
Dane ZBP i informacje zebrane z banków pokazują, że dziś bankowość internetowa to już rynkowy standard. Prognozy mówią, że za kilka lat większość klientów będzie tylko sporadycznie zaglądać do placówek bankowych, a swoje konto obsługiwać na bieżąco w sieci, i to nie tylko z poziomu komputera. Już dziś ponad milion osób korzysta ze swojego banku przez telefon komórkowy lub tablet.