Początek nowego roku to dobry moment na podsumowania. Zajrzałem do statystyk PRNews.pl i sprawdziłem, które teksty w 2018 r. cieszyły się największą popularnością.
W serwisie publikujemy autorskie teksty oraz starannie wyselekcjonowane informacje prasowe i komunikaty z banków. Poniższe zestawienie obejmuje wyłącznie teksty redakcyjne, przygotowane przez autorów piszących dla PRNews.pl. Oto 15 artykułów, które w 2018 r. zebrały najwięcej odsłon. Odliczamy od miejsca 15.
Bankowcy jak mantrę powtarzają, by nie klikać w linki do systemów transakcyjnych znajdujące się w wiadomościach e-mail. A co jeśli to bank wysyła taki link? Tak zrobił m.in. Citi Handlowy. Pisałem wówczas:
„Oczywiście nie jest to phishing, ale uważnym klientom może zapalić się lampka ostrzegawcza. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że mimo szkolnej wpadki, Handlowy na bieżąco edukuje swoich klientów – zamieszczony na stronie banku dział z informacjami o zagrożeniach w sieci jest aktualizowany na bieżąco.”.
W połowie roku mBank ogłosił wprowadził zmiany do tabeli opłat i prowizji. Zmieniły się m.in. nazwy niektórych produktów, a do oferty trafiła karta – opaska.
„Nowa karta została przygotowana z myślą o sezonie festiwalowo-wakacyjnym. Karta ma być mała i chować się w opasce na rękę (dwa kolory: czerwony i czarny). Będzie połączona z rachunkiem bieżącym, więc ma działać jak zwykła debetówka”.
Wiosną BGŻ BNP Paribas poinformował o podniesieniu opłat w starych pakietach.
„Podwyżki uderzą przede wszystkim w te osoby, które korzystają ze starych pakietów. Bank zmieni plan taryfowy w Koncie Praktycznym, Pakiecie S i XL. Od lipca trzeba będzie płacić za pobieranie gotówki Blikiem z bankomatów.”.
Tuż przed rebrandingiem BZ WBK ogłosił plany udostępnienia płatności mobilnych Fitbit Pay, a PRNews.pl był jednym z dwóch serwisów, które tego newsa podały jako pierwsze. Jak się okazuje, tekst znalazł się wśród najchętniej czytanych w 2018 r.
„Fitbit Pay działa w podobny sposób jak Garmin Pay, bo wykorzystywana jest tu ta sama technologia. Dane karty dodanej do Fitbit Pay zastępowane są cyfrowym odpowiednikiem – tokenem. A to oznacza, że w procesie przetwarzania płatności dane nie są ujawniane sprzedawcy.”.
Jesienią Bank Zachodni WBK zmienił się w Santander Bank Polska. Przedpremierowo udało się nam obejrzeć system i podzielić się screenami z czytelnikami.
„System zyska kolory Santander Banku, zmienią się też ikonki przycisków funkcyjnych. Zgodnie z obowiązującymi obecnie trendami, dominującym kolorem będzie biel. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, system prezentuje się czytelnie. Sam układ nie ulega większym zmianom.”
Awarie bankowości elektronicznej to – niestety – chleb powszedni. Na pocieszenie można powiedzieć, że polskie banki reagują w ekspresowym tempie i szybko usuwają usterki. W brytyjskim TSB Bank awarie ciągnęły się jednak za długo.
„W sierpniu 2018 r. problemy z dostępem do bankowości elektronicznej powróciły, a ostatnia awaria na początku września stała się przysłowiowym gwoździem do trumny dla kierującego bankiem CEO – Paula Pestera. 4 września zrezygnował ze stanowiska, stając się prawdopodobnie pierwszym w historii szefem banku odchodzącym z powodu awarii e-bankowości.”
Pod koniec roku niemiecki nadzór ostrzegał, by uważać na podmiot posługujący się nazwą BGŻ BNP Finance Paribas.
„Nie posiadająca licencji bankowej firma >BGŻ BNP Finance Paribas
Raporty PRNews.pl o aktywach banków cieszą się zawsze dużą popularnością. W 2018 r. najchętniej czytanym był ten, który podsumowuje rynek po I kwartale.
„Alior Bank po raz kolejny króluje w zestawieniu. W ujęciu rocznym jego suma bilansowa urosła o 16,70 proc. Był to efekt podwojenia w ciągu dwunastu miesięcy aktywów finansowych (z blisko 7 do ponad 13 mld zł) oraz zwiększenia akcji kredytowej.”
Wśród najchętniej czytanych newsów znalazł się ten o youtuberze i prezesie BGŻ BNP Paribas. Wardęga skrytykował obsługę przez pracowników banku, Przemysław Gdański przeprosił go osobiście i poprosił o drugą szansę.
„Witam. Jestem nowym szefem Banku BGŻ BNP Paribas. Przepraszam, że takie miał Pan w naszym oddziale doświadczenie. Wierzę, że koledzy mieli słabszy dzień. Proszę potraktować to jako >wypadek przy pracy
Kiedy w październiku 2018 r. zapytałem Bank Millennium o to, czy planuje udostępnić Apple Pay, usłyszałem, że na razie bank obserwuje rynek. Jak się jednak okazało, sytuacja szybko się zmieniła i pod koniec miesiąca bank ogłosił, że wprowadzi Apple Pay. Zanim to jednak się stało pisałem:
„Zapewne wcześniej lub później usługa się pojawi, bo na razie nie ma innej alternatywy dla płatności zbliżeniowych iOS. Użytkownicy Androida nie dostali co prawda Google Pay, ale mogą korzystać z HCE dostarczanego przez bank.”
Na kolejnym miejscu są moje spekulacje na temat Apple Pay w ING Banku Śląskim. Sprawdziłem po jakim czasie od ogłoszenia planów wdrożenia usługi europejskie banki udostępniają ją klientom. Jest to mnie więcej 3 miesiące.
„Hiszpański CaixaBank ogłosił swoje „coming soon” 18 lipca 2017 r., a płatności pojawiły się 18 października 2017 r. BBVA podał klientom informację 26 kwietnia, płatności pojawiły się 18 lipca. Sadabell – 20 marca, debiut – 3 lipca. Francuski Societe Generale zapowiedział 20 listopada 2017 r., premiera odbyła się 2 lutego 2018 r.”
Euronet planował wprowadzić limit jednorazowej wypłaty z bankomatu do 1000 zł. Nie wszystkim taka decyzja się spodobała. Dlatego chętnie czytano newsa o tym, że firma zaniechała swoich planów.
„Klient, który chciałby wypłacić więcej niż 1000 zł, musiałby dokonać kilku wypłat. Euronet zapewniał wówczas, że planowana zmiana dotknęłaby tylko 5 proc. klientów sieci – bo tyle osób na co dzień wypłaca większe kwoty.”
Nic dziwnego, że na podium najchętniej czytanych tekstów w 2018 r. znalazł się news o Apple Pay. Użytkownicy iPhone’ów długo musieli czekać na mobilne płatności zbliżeniowe.
„Po ponad miesiącu od oficjalnej zapowiedzi podczas prezentacji kwartalnych wyników Apple, Apple Pay zacznie działać w Polsce. Tim Cook, CEO Apple już w maju obiecał Polakom, że będą pierwsi w kolejności do kolejnych wdrożeń systemu – razem z Ukraińcami i Norwegami.”
Niezbyt często zdarza się, by bank zdecydował się na zmianę adresu swojej strony internetowej. A taką decyzję w listopadzie 2018 r. podjął ING Bank Śląski.
„Od wczoraj ING Bank Śląski ma nowy adres strony internetowej www.ing.pl. Nie oznacza to jednak, że stary adres przestał działać – nadal można odwiedzać stronę banku wpisując w pasku przeglądarki www.ingbank.pl. Nowy adres ma być przyjaźniejszy dla użytkowników, bo jest krótszy.”
Któż nie lubi nowości w bankowości elektronicznej? Jak się okazuje najchętniej czytanym tekstem w PRNews.pl w 2018 r. był news o zmianach w Alior Banku. Może nie były one rewolucyjne, ale tekst przyciągnął Waszą uwagę.
„Pojawił się tam m.in. moduł zarządzania limitami dla kart płatniczych (…). Wprowadzono zmiany w zakresie obsługi przelewów własnych, korzystania z płatności Blik oraz realizacji przelewów przy użyciu szablonów płatności.”.
Dziękuję Wam za kolejny wspólnie spędzony rok. Liczę na to, że 2019 r. będzie równie obfitujący w ciekawe wydarzenia i branżowe nowości. Tradycyjnie będziemy je dla Was na bieżąco relacjonować.
Wojciech Boczoń, redaktor prowadzący PRNews.pl