Sierpień okazał się trzecim z rzędu miesiącem, w którym jednostki rozrachunkowe otwartych funduszy emerytalnych traciły na wartości. Jednak tym razem średnia stopa zwrotu z drugofilarowych inwestycji wyniosła aż -3,2%. Jest to najgorszy miesięczny wynik licząc od lutego 2009 r., czyli od dna ostatniej bessy. W sumie od początku 2011 r., przeciętny wynik inwestycyjny OFE wyniósł -2,2%.
Główną przyczyną spadków wycen jednostek OFE w minionym miesiącu były silne spadki na GPW wywołane informacją o obniżeniu wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych z AAA do AA+ przez agencję Standard & Poors i utrzymaniu negatywnej perspektywy. W efekcie indeks szerokiego rynku WIG oraz indeks największych spółek WIG20 spadły aż o ponad -10%. Najgorzej wypadł jednak indeks skupiający najmniejsze spółki, czyli sWIG80, który stracił -13,6%. Z kolei wśród poszczególnych branż, największe spadki dotknęły branżę budowniczą (-24,3%) i deweloperską (-21,2%). Na tym tle zdecydowanie lepiej wypadły firmy z segmentu telekomunikacyjnego oraz chemicznego, ponieważ reprezentujące je indeksy spadły odpowiednio o -3,1% oraz -8,0%.
Miniony miesiąc okazał się natomiast pozytywny dla rynku rządowych papierów dłużnych, gdzie indeks IROS wzrósł już siódmy raz z rzędu, tym razem o +1,2%. Tym samym, sierpień okazał się jednym z najlepszych miesięcy na rynku polskich obligacji skarbowych w perspektywie ostatniego roku. Wpływ na to miał znaczący spadek rentowności obligacji, w szczególności w segmencie o długoterminowym okresie zapadalności. W efekcie indeksy obligacji pięcioletnich (IROS-5) oraz dziesięcioletnich (IROS-10) zyskały na wartości odpowiednio +2,2% i +1,5%. W ubiegłym miesiącu na rynku krajowego długu mieliśmy również do czynienia z udaną aukcją dwuletnich obligacji zerokuponowych (OK0713 i OK0114), gdzie popyt niemal dwukrotnie przekroczył podaż, a rentowności były zbliżone do rynku wtórnego.
W wyniku niekorzystnej sytuacji inwestycyjnej w sierpniu żaden z funduszy emerytalnych nie zdołał wypracować dodatniej stopy zwrotu. Fundusze nie poradziły sobie również z pobiciem benchmarku IRFU tj. indeksu składającego się w 30% z rentowności WIG oraz w 70% z rentowności IROS, który w sierpniu stracił na wartości -2,7%. Najmniej spadła jednostka rozrachunkowa AXA OFE (-2,7%). Kolejne miejsca zajęły Generali OFE oraz PKO BP Bankowy OFE – jednostki tych dwóch funduszy w minionym miesiącu straciły na wartości odpowiednio -2,8% i -3,0%. Z kolei największe straty odnotowały fundusze z jednym z największych udziałów akcji w portfelach, tj. OFE Pocztylion (-3,8%), Pekao OFE i OFE Polsat – po -3,5%.
Komentarz do rankingu
W sierpniu, w naszym zestawieniu, które bazuje na wskaźniku Information Ratio (IR), czyli relacji zysku do ryzyka, zaszły 4 zmiany w perspektywie długoterminowej, z czego 1 z nich miała bardziej istotny wymiar. Fundusz OFE WARTA, po prawie 3-letniej przerwie, otrzymał ponownie notę 3a, przy czym jeszcze w maju ocenialiśmy go na 1a. Kolejne zmiany w rankingu 3-letnim nie miały już tak długoterminowego charakteru. AXA OFE wzrosła z 3a do 4a, a OFE Polsat i Amplico OFE spadły o jedno „oczko” odpowiednio do 3a i 2a.
W zestawieniu 12-miesięcznym, zmian było nieco więcej, przy czym 3 z nich miały istotniejszy charakter. Po pierwsze, fundusz OFE WARTA, który poprawił swoją oceną długoterminową do 3a, w krótszym terminie otrzymał poprawę oceny z 4a do 5a. W drugim przypadku, nota Generali OFE wzrosła o jedno „oczko” do 3a, co jest najlepszym wynikiem tego podmiotu od czerwca 2010 roku. Z kolei OFE Polsat spadł z 2a do 1a, otrzymując najgorszą ocenę od dna ostatniej bessy z lutego 2009 roku.
Niezmiennie liderem naszego rankingu pozostają fundusze Allianz Polska OFE i PKO BP Bankowy OFE, które jako jedyne posiadają noty 5a w horyzoncie długoterminowym. Pierwszy z tych funduszy, ma również najlepszą ocenę 5a horyzoncie krótkoterminowym.
Źródło: Analizy Online